Երևանում տեղի կունենա կորպորատիվ կառավարման հարցերին նվիրված առաջին միջազգային համաժողովը “Բարեվարքություն, վստահություն, ներդրումներ” կարգախոսով
Արմինֆո. Հայաստանի գործարարության պատմության մեջ առաջին անգամ մայիսի 21-ին Երևանում տեղի կունենա կորպորատիվ կառավարման համակարգի ձևավորման հարցերին նվիրված “Կորպորատիվ կառավարման արդի միտումները. Միջազգային փորձը և հայ իրականությունը” միջազգային խորհրդաժողովը՝ “Բարեվարքություն, վստահություն, ներդրումներ” կարգախոսի ներքո:
Համաժողովի աշխատանքներին կմասնակցեն երկրի Էկոնոմիկայի նախարարության և Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի ներկայացուցիչները: Որպես հիմնական բանախոսներ հանդես կգան արտերկրից հրավիրված հյուրերը՝ ի դեմս PricewaterhouseCoopers ընկերության շվեյցարական գրասենյակի տնօրեն (Director at PwC Switzerland, leading the Sustainable Finance and Strategic Regulatory practice) Անտոնիուս Կումբարակիսի (Antonios Koumbarakis), Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի կորպորատիվ կառավարման մասնագետ (Corporate Governance Officer, responsible for the activities of the ECA ESG Program of IFC) Բորիս Ջանջալիայի (Boris Janjalia), Միջազգային մասնավոր ձեռնարկատիրության կենտրոնի Եվրոպայի և Եվրասիայի ծրագրերի ղեկավար (Senior Program Officer, Europe & Eurasia, Center for International Private Enterprise (CIPE)) Եկատերինա Լիսովայի (Ekaterina (Katya) Lysova), ընկերության պրակտիկայի ղեկավար Էրիկ Սալմոն և գործընկերներ (Practice Leader of the Global Board Practice at Eric Salmon & Partners, The International Leadership and Governance Advisory Firm) Հագեն Շվայնիցի (Hagen Schweinitz), սերբական Telenor Serbia (Communications Advisor to CEO at Telenor Serbia) ընկերության հաղորդակցությունների գծով խորհրդական Սանդրա Սթայների (Sandra Stajner), “Ուկրէկսիմբանկի” անկախ տնօրեն (independent non-executive director of Ukreximbank) Դիմիտրի Չիչլոյի (Dimitri Chichlo) և ուրիշների:
Հայկական ընկերություններում կորպորատիվ կառավարման համակարգի ձևավորման հայկական պրակտիկայի խնդիրների իրենց տեսլականը և փորձը կներկայացնեն “Ամերիաբանկի” տնօրենների խորհրդի անկախ անդամ Տիգրան Դավթյանը, ՀՀ Կենտրոնական բանկի ՏՏ տնօրեն, կորպորատիվ ծառայությունների տնօրինության տեղակալ Կոմիտաս Ստեփանյանը, Կորպորատիվ Կառավարման Կենտրոնի հոգաբարձուների խորհրդի ղեկավար և տնօրեն Տիգրան Կարապետյանը և Նարինե Մելիքյանը:
Որպես համաժողովի կազմակերպիչներ հանդես են եկել Կորպորատիվ Կառավարման Կենտրոնը Միջազգային մասնավոր ձեռնարկատիրության կենտրոնի (CIPE) հետ համատեղ:
Ինչպես ԱրմԻնֆո-ի թղթակցի հետ հարցազրույցում հաղորդել է Նարինե Մելիքյանը, ցավոք, հայկական ընկերություններում կորպորատիվ կառավարման գործարար մշակույթը բավականին թույլ է զարգացած և, որպես կանոն, ձևական բնույթ է կրում: Որպես կանոն, տնօրենների խորհրդի անկախ անդամներն այսպես թե այնպես փոխկապակցված են ընկերությունների բաժնետերերի հետ, ինչը հնարավորություն չի տալիս անկախ տնօրենների ինստիտուտին կատարել ընկերությունների ռազմավարական զարգացման, աուդիտորական վերահսկողության, շուկայական, գործառնական և կոռուպցիոն ռիսկերի նվազեցման գծով իրենց անմիջական պարտականությունները: Նույնիսկ երկրի լավ զարգացած բանկային համակարգում, ինչպես կարծում է մասնագետը, կորպորատիվ կառավարման համակարգն անկատար է, և դրա կիրառման արդյունավետությունը նկատելի է միայն երկրի առաջին խոշորագույն բանկերում՝ ակտիվների չափով: Գոյություն ունեն նաև ՀՀ ԿԲ-ի կողմից ընդունված դրույթներ, որոնք ոչ մի կերպ չեն համապատասխանում կորպորատիվ կառավարման սկզբունքներին. երբ պրոֆեսիոնալը կարող է լինել միանգամից մի քանի բանկերի տնօրենների խորհրդի անդամ (8 և, նույնիսկ, 9 բանկերի — խմբ.), ինչը, անշուշտ, շահերի բախում է ստեղծում և չի նպաստում այդ ինստիտուտի զարգացմանը՝ այստեղ էլ նրան հաղորդելով ձևական բնույթ: Մելիքյանի կարծիքով, բավարար չէ նաև կանանց ներկայացվածությունն ընկերությունների և բանկերի տնօրենների խորհրդում:
Միևնույն ժամանակ, ինչպես կարծում է AmRating վարկանշային գործակալության ղեկավար Էմանուիլ Մկրտչյանը, Հայաստանում անկախ տնօրենների ինստիտուտի և, ընդհանրապես, կորպորատիվ կառավարման համակարգի կայացման բարդությունները ֆուդամենտալ բնույթ ունեն, կապված այնպիսի հանգամանքների հետ, ինչպիսիք են երկրում ընտանեկան, այդ թվում՝ խոշոր, բիզնեսի ձևի գերիշխանությունը, որը 90-ական թվականների անգրագետ սեփականաշնորհման հետևանք է, ինչի արդյունքում ընթացել է մեկ ձեռքում ընկերությունների համախմբման գործընթաց, երկրում լիարժեք հրապարակային ընկերությունների բացակայությունը: Այս ամենը չի նպաստում Հայաստանում ժամանակակից բիզնես-մշակույթի այս սկզբունքային կարևոր ինստիտուտի կայացմանը և դրա ձևավորման համար նորմալ խթաններ չի ստեղծում: Այս առումով Մկրտչյանը պաշտպանում է կորպորատիվ կառավարման հայ մասնագետների այն կարծիքը, որ ինստիտուտի զարգացման դրայվեր պետք է դառնա պետությունը, որը տարբեր խթաններ ստեղծի այն ընկերությունների համար, որոնք իրենց առջև նման խնդիր են դնում՝ լավ հասկանալով այդ ինստիտուտի դերը ռիսկերի կառավարման և տնտեսական արդիականացման համակարգում:

Yerevan will host the first international conference dedicated to corporate governance issues under “Integrity, Trust, Investments” slogan
ArmInfo. For the first time in business history of Armenia, on May 21, Yerevan will host an international conference dedicated to the formation of a corporate governance system “Modern trends in corporate governance: International experience and Armenian  reality” under a slogan “Integrity, Trust, Investments”.
The forum will be attended by representatives of the country’s  Ministry of Economy and the Corruption Prevention Commission. The main speakers will be guests invited from abroad represented by the Director at PwC Switzerland, leading the  Sustainable Finance and Strategic Regulatory practice Antonios Koumbarakis, Corporate Governance Officer, responsible for the activities of the ECA ESG Program of IFC Boris Janjalia, Senior Program Officer, Europe & Eurasia, Center for International Private  Enterprise (CIPE) Ekaterina (Katya) Lysova, Practice Leader of the Global Board Practice at Eric Salmon & Partners, the International Leadership and Governance Advisory Firm Hagen Schweinitz, Communications Advisor to CEO at Telenor Serbia Sandra Stayner, Independent Non-Executive Director of Ukreximbank Dimitri Chichlo and others.
Independent Member of the Board of Directors of Ameriabank Tigran  Davtyan, IT Director, Deputy Director of Corporate Services of the  Central Bank of Armenia Komitas Stepanyan, Chairman of the Board of Trustees Tigran Karapetyan and Director of the Corporate Governance Center Narine Melikyan.
The conference was organized by the Corporate Governance Center in cooperation with the Center for International Private Enterprise  (CIPE).
As Narine Melikyan told ArmInfo correspondent, unfortunately, the  business culture of corporate governance in Armenian companies is  rather poorly developed and usually has a formal character. As a rule, independent members of the Board of Directors are somehow  interconnected with the shareholders of the companies, which makes it  impossible for the institution of independent directors to fulfill  their direct responsibilities to determine the strategic development  of companies, audit control, as well as to reduce market, operational  and corruption risks. Even in the well-developed banking system of  the country, according to the specialist, the corporate governance  system is imperfect and the effectiveness of its application can be  traced only in the first largest banks in the country in terms of assets. There are also provisions adopted by the Central Bank of the  Republic of Armenia, which in no way correspond to the principles of  corporate governance: when a professional can be a member of the  board of directors of several banks at once (8 and even 9 banks, Ed.  note), which certainly creates a conflict of interest and does not  contribute to the development of this institution, thus making it  formalized. According to Melikyan, the representation of women in the Boards of Directors of companies and banks is also insufficient.
At the same time, according to Director of AmRating agency  Emmanuil Mkrtchyan, the difficulties with the establishment of the  institution of independent directors and, in general, the corporate  governance system in Armenia are fundamental in nature, associated  with such circumstances as the dominance of family forms of business, including the large ones, in the country, the consequences of the illiterate privatization carried out in the 1990s, as a result of  which the process of consolidation of companies began under one man, the absence of full-fledged public companies in the country. All this does not contribute to the formation of this fundamentally important institution in the modern business culture in Armenia and does not create normal incentives for its formation. In this regard, Mkrtchyan shares the opinion of Armenian specialists in corporate regulation that the state should become the driver of the development of the institution, creating various incentives for those companies that set themselves such a task, well understanding the role of this institution in the system of risk management and economic modernization.