Հայաստանի գործարարները քննարկել են կորպորատիվ կառավարման խնդիրներն ու փորձը
Արմինֆո. Անցյալ շաբաթ Երևանում տեղի ունեցավ կորպորատիվ կառավարման հարցերին նվիրված միջազգային համաժողով` “Կորպորատիվ կառավարման արդի միտումները. միջազգային փորձը և հայկական իրականությունը”: Համաժողովն ընթանում էր “Բարեվարքություն, վստահություն, ներդրումներ” կարգախոսի ներքո։ Համաժողովը կազմակերպվել էր Կորպորատիվ Կառավարման Կենտրոնի կողմից` Միջազգային մասնավոր ձեռնարկատիրության կենտրոնի (CIPE) աջակցությամբ: ԱրմԻնֆո-ի թղթակիցը Կորպորատիվ Կառավարման Կենտրոնի տնօրեն Նարինե Մելիքյանին խնդրեց պատմել այն մասին, թե ինչպես է ընթացել համաժողովը, և ինչ հետևություններ են արվել դրա արդյունքում:
— Նարինե՛, ինչպես հասկացա, ձեր համաժողովն իր ուշադրությամբ պատվել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան ՔերոբյանըԳովելի է, որ տնտեսական իշխանությունները հասկանում են երկրում կորպորատիվ կառավարման համակարգի`  որպես բիզնեսի զարգացման, ռիսկերի կառավարման և տնտեսական արդիականացման լուրջ գործիքի ձևավորման դերը՝ այդ թվում, հաշվի առնելով շրջակա միջավայրի պաշտպանության, բիզնեսի սոցիալական պատասխանատվության (ESG) գործոնները:
— Այո՛, դուք միանգամայն իրավացի եք, այս խնդրին սկսել են ուշադրություն դարձնել նաև պետական կառույցները, և դա մեզ ուրախացնում է։ Դուք գիտեք, որ այդ հարցերով մեր Կենտրոնը շատ վաղուց է զբաղվում, վիթխարի ծավալի աշխատանք է կատարվել, բազմաթիվ հետազոտություններ են իրականացվել, և ահա, կարծես, սառույցը շարժվեց։ Նախարարը ելույթ ունեցավ համաժողովում և միանշանակ հայտնեց իր աջակցությունն այս շարժմանը՝ կայուն զարգացման, թափանցիկության, մրցունակության բարձրացման, ներդրումային գրավչության և տնտեսական միջավայրի զարգացմանը նպաստող ողջ համալիրն ապահովելու նպատակով: Էկոնոմիկայի նախարարության և մեր կենտրոնի միջև ստորագրվել է համագործակցության հուշագիր, որի շրջանակներում մենք պայմանավորվել ենք համատեղ ջանքերով նպաստել Հայաստանում կորպորատիվ կառավարման բարձր չափորոշիչների ներդրմանը:
— Կորպորատիվ կառավարման համակարգը, ինչպես հայտնի է, նպատակաուղղված է խնդիրների մի ողջ համալիրի լուծմանը։ Կարևորագույններից մեկը բիզնեսի թափանցիկության ապահովումն է և, որպես հետևանք, հնարավոր կոռուպցիոն ռիսկերի դեմ պայքարը։ Արդյո՞ք քննարկվել է մեզ համար արդիական այս խնդիրը։
— Այո՛, այդ հարցին մենք որոշակի ժամանակ նվիրեցինք։ Համաժողովում ելույթ ունեցավ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի նախագահ Հայկուհի Հարությունյանը, ով մասնակիցներին պատմեց երկրում հակակոռուպցիոն ռազմավարության իրականացման ընթացքի մասին: Նա նշեց, որ հանձնաժողովն աշխատանք է սկսել պետական հատվածում բարեվարքության մշակույթի զարգացման, ինչպես նաև կոռուպցիայի հարցերի վերաբերյալ հասարակության իրազեկվածության և ընկալունակության բարձրացման, ինչպես նաև մասնավոր հատվածի հետ համագործակցության նպատակով: Նա ճիշտ նկատեց, որ կորպորատիվ կառավարման համակարգի ներդրումը թույլ կտա բարձր էթիկական մակարդակում աջակցել սոցիալ-տնտեսական ոլորտի զարգացման համար այդքան անհրաժեշտ պետության և մասնավոր հատվածի միջև գործընկերության բարձր մակարդակը, ինչը թույլ կտա կառուցել կոռուպցիայի կանխարգելման օրինակելի համակարգ, և ինքնին գործարար էթիկայի, գործարար մշակույթի զարգացումը զգալի դերակատարում կունենա տնտեսական աճի ու զարգացման գործում:
— Հետաքրքիր է, որ կորպորատիվ կառավարմանը նվիրված խորհրդաժողովում դուք քննարկել եք նաև, այսպես կոչված, պատասխանատու ֆինանսների կամ պատասխանատու ներդրումների (responsible investments) հետ կապված հարցեր՝ շրջակա միջավայրի պաշտպանության, սոցիալական պատասխանատվության և կորպորատիվ կառավարման որակի (ESG) գործոնների հաշվառման տեսանկյունից: Մի բան, որը բավականին նոր է հայկական բիզնեսի համար։
— Մենք համաժողովին հրավիրել էինք PricewaterhouseCoopers ընկերության Շվեյցարիայի գրասենյակի տնօրենին՝ կայուն ֆինանսների փորձագետ Անտոնիուս Կումբարակիսին, ով համաժողովի մասնակիցներին ծանոթացրեց կայուն զարգացման հայեցակարգին, հատկապես, ներկա իրավիճակում, երբ ողջ աշխարհն ապրում է տնտեսական, քաղաքական, բնապահպանական անորոշությունների պայմաններում, որոնք առանձնակի սրություն են ստանում COVID-19 համավարակի ազդեցությամբ: Ինձ դուր եկավ նրա հղումը Դալայ Լամայի խոսքերին. “Մեր հավաքական և անհատական պատասխանատվությունն է պահպանել և հոգ տանել աշխարհի մասին, որտեղ ապրում ենք”: Կայունությունը, միանշանակ, խնդիր է, որը հավասարապես անդրադառնում է բոլորի վրա՝ այնպես, ինչպես կլիմայի փոփոխության հետևանքների մեղմացումը և շրջակա միջավայրի վերականգնումը: Նա ասաց, որ ընկերությունների մեծ մասը, հատկապես, զարգացող երկրներում, չեն ցանկանում փող ծախսել կայուն զարգացման համար, սակայն ESG-ն աստիճանաբար թափ է հավաքում նաև նոր շուկաներում, որոնց զարգացման համար անհրաժեշտ են ներդրումներ: Ի վերջո, կայուն ֆինանսները վերաբերում են ֆինանսական ցանկացած ծառայության կամ գործիքի, որը բնապահպանական, սոցիալական և կառավարման չափորոշիչները միավորում է գործարար կամ ներդրումային որոշումներին` երկարաժամկետ օգուտներ ստանալու համար: Դա օգուտ է ինչպես հենց տնտեսական գործակալների, այնպես էլ նրանց հաճախորդների, իսկ ընդհանուր առմամբ, նաև հասարակության համար:
Նշվեց, որ ներկայումս համաշխարհային շուկայում ներկայացված են բազմաթիվ ֆինանսական պրոդուկտներ։ Դրանց մեծ մասը “կանաչ” են, սակայն հարց է, թե որքանով են դրանք կանաչ իրականում: 2008 թվին ԵՄ-ը ստեղծել է կայուն ֆինանսավորման փորձագետների խումբ, որը, մի կողմից, տրամադրում է կլիմայական պայմանների բարելավման ուղեցույցներ և գործողությունների ծրագիր, իսկ մյուս կողմից, ապահովում կայուն տնտեսական գործունեության ընդհանուր ընկալումը, իսկ մեխանիզմները ներառում են ոլորտների լայն շրջանակ՝ խարդախությունից մինչև գործառնական գործունեություն: Եվ դա ավելին է, քան պարզապես հաշվետվողականությունը:
Բայց, ինչը կարևոր համարեց մեր հյուրը, դա այն է, որ այս ոլորտում արդյունքների հասնելու համար անհրաժեշտ են մարդկանց աշխարհայացքի հիմնարար փոփոխություններ: Միաժամանակ, տեղի է ունենում սերնդափոխություն, իսկ դրան հաջորդում է նաև նախասիրությունների փոփոխությունը, և այսօր ESG-ը ոչ միայն տուրք է նորաձևությանը կամ մարքեթինգային գործիք, դա երկարաժամկետ կարևոր միտում է, որը խրախուսում է նորարարությունը և նպաստում թափանցիկությանը։
— Խորհրդաժողովի ընթացքում Դուք անդրադարձաք կառուցողական ներդրումների թեմային։ Եկե՛ք պարզաբանենք՝ ինչ է հասկացվում “կառուցողական ներդրումներ” ասելով, ինչպես են այդ ներդրումներն առնչվում կորպորատիվ կառավարմանը, և ինչ դեր են խաղում այս ամենում բիզնեսի բարեվարքությունն ու էթիկական մշակույթը:
— Կառուցողական կապիտալը՝ պատասխանատու, թափանցիկ, հաշվետու ներդրումներ են։ Այլ կերպ ասած՝ դա ֆինանսական հոսքեր են, որոնք լավ են կարգավորվում և կառավարվում են ինչպես ֆինանսավորման աղբյուրում, այնպես էլ նպատակակետում: Եվ դա վերաբերում է ոչ միայն օրենսդրությանը, այլև ինքնակարգավորման մեխանիզմներին։ Պատասխանատու ներդրողները տարածում են բիզնես-մշակույթ, ինչի արդյունքում, որպես կառուցողական ներդրումների ընդհանուր ազդեցություն, ձևավորվում է թափանցիկ, հաշվետու գործարար միջավայր, նվազում է կոռուպցիան, խթանվում է էթիկական մշակույթը, առաջին պլան է գալիս բնապահպանական և սոցիալական անվտանգությունը։ Դրանք նպաստում են ոչ թե առանձին անհատների կամ խմբերի, այլ հանրային կյանքի որակի բարձրացմանը: Կառուցողական ներդրումները կատարվում են որոշակի ընկերություններում, սակայն դրանց ազդեցությունը դուրս է գալիս այդ ընկերությունների շրջանակներից: Իրենց ներդրումների անվտանգության նպատակով ներդրողները կենտրոնանում են օրենքի գերակայության և ինստիտուտների զարգացմանը նպաստող կանոնների վրա: Կորպորատիվ կառավարման որակը վճռորոշ նշանակություն ունի կառուցողական կապիտալի համար: Կարելի է ասել, որ կառուցողական կապիտալն ապրում է կորպորատիվ կառավարման սկզբունքներով և կանոններով։
Հայաստանում կորպորատիվ կառավարման համակարգի բարելավման համար Կորպորատիվ Կառավարման Կենտրոնը Միջազգային մասնավոր ձեռնարկատիրության կենտրոնի աջակցությամբ ստեղծել է Բիզնեսի բարեվարքության ակումբ՝ որպես հայկական գործարար համայնքի առաջին հավաքական նախաձեռնություն։ Ակումբը նպատակ ունի բարձրացնել վստահությունը Հայաստանի տնտեսական համակարգի նկատմամբ, աջակցել երկարաժամկետ, համբերատար և կառուցողական ներդրումներին, ինչպես նաև տնտեսական զարգացմանը:
— Համաժողովի մասնակիցները քննարկել են նաև ճգնաժամային իրավիճակների կառավարման հարցեր: Դուք քննարկե՞լ եք, թե ինչպես կարելի է, ընդհանրապես, դիմակայել ֆորս-մաժորների՝ ըստ Թալեբի, այսպես կոչված, “սև կարապների” առաջացմանը։
— Այդ հարցերին համաաժողովում նվիրված էր մի ամբողջ նստաշրջան։ Ակտիվ ելույթ ունեցան Սերբական Telenor Serbia ընկերության հաղորդակցության հարցերով խորհրդական Սանդրա Սթայները և Ամերիաբանկի խորհրդի անկախ անդամ Տիգրան Դավթյանը: Սա շատ արդիական հարց է Հայաստանի համար, որին վիճակված էր ոչ միայն բախվել կորոնաճգնաժամին, այլև վերապրել ղարաբաղյան երկրորդ պատերազմը, որը հանգեցրեց քաղաքական և սոցիալ-տնտեսական իրավիճակի սրման։ Մենք քննարկեցինք այնպիսի թեմաներ, ինչպիսիք են` ճգնաժամի ժամանակ ընկերությունում տեղի ունեցող իրադարձությունները, ճգնաժամի հետևանքները աշխատակիցների և ղեկավարության համար, թե ինչ որոշումներ պետք է կայացնի տնօրենների խորհուրդը հուզական սթրեսի պայմաններում` միաժամանակ պահպանելով մտավոր կենտրոնացումը և եռանդը, և ինչպես տնօրենների խորհուրդը կարող է ոգեշնչել թիմին ճգնաժամային իրավիճակներում: Դավթյանը, իմ կարծիքով, ճիշտ  նշեց, որ անհրաժեշտ է ոչ միայն կանխատեսել ճգնաժամերը, այլև միշտ պատրաստ լինել դրանց։ Այսպես, նա պատմեց, որ ճգնաժամի ժամանակ Ամերիաբանկը կենտրոնացել է իր անդամների իրական անկախության և գործադիր թիմի հետ տնօրենների խորհրդի գործակցության  վրա: Բանկի խորհրդի յոթ անդամներից հինգն անկախ են, ունեն իրենց մասնագիտացման բնագավառները և միշտ պատրաստ են իրենց գիտելիքները կիսել ղեկավար թիմի հետ: Առանձնակի կարևոր է, երբ ճգնաժամային իրավիճակներում կազմակերպությունը գործում է որպես մեկ միասնական ամբողջություն:
Իսկ Սանդրա Սթայների կարծիքով, ճգնաժամերի ժամանակ աշխատակիցները, որպես կանոն, վախեցած են և նայում են ղեկավարության, խորհրդի վարքագծին: Նման պահերին շատ կարևոր է աշխատակիցների հետ կիսվել անհրաժեշտ տեղեկատվությամբ, տալ հստակ և իրատեսական առաջադրանքներ։ Հարկավոր է հակաճգնաժամային կառավարման թիմ, դերերի հստակ բաժանում՝ ով և ինչ պետք է անի, և երբ։ Նա նույնպես ընդգծեց, որ ճգնաժամային կանխատեսումը շատ է օգնում իրական ճգնաժամի պայմաններում, և չպետք է մոռանալ մանրուքների  մասին ևս:
Ընդ որում, համաժողովի մասնակիցները նշեցին, որ վատթարագույնը, ինչ կարող է տեղի ունենալ կորպորատիվ կառավարման համակարգում, խորհրդի և գործադիր մարմնի լիազորությունների ոչ հստակ տարանջատումն է: Որոշ դեպքերում խորհուրդը ստանձնում է ավելի շատ պարտականություններ, իսկ որոշ դեպքերում ՝ հակառակը։ Լիազորություններն ու պարտականությունները պետք է լինեն խիստ և ճիշտ հավասարակշռված, և այդ ոսկե կանոնը պետք է աշխատի, և ոչ միայն ճգնաժամային կառավարման ռեժիմում։
— Ռիսկերի կառավարման տեսանկյունից համաաժողովի ընթացքում անդրադարձ է եղել նաև կիբերանվտանգության հարցերին: Պատմե՛ք, թե ինչ հետևության են հանգել համաժողովի մասնակիցները կորպորատիվ կառավարման համակարգի ձևավորման քննարկմանն այս առումով:
— Այս թեմայի շուրջ համաժողովի մասնակիցների հետ շփվեց “Ուկրէկսիմբանկի” անկախ տնօրեն Դիմիտրի Չիչլոն: Նա պատմեց այն մասին, թե ինչպես չորս տարի առաջ աշխարհը գրոհի էր ենթարկվել NotPetya վնասակար ճիճվի կողմից։ Ուկրաինան, օրինակ, դրա պատճառով կորցրել է իր ՀՆԱ-ի 0,5 տոկոսը։ Ուստի, նման հարցերին պետք է շատ լուրջ վերաբերվել՝ բիզնեսի երկարաժամկետ ռազմավարությանը ՏՏ-մոդելի ինտեգրման միջոցով։ Անհրաժեշտ է մշտադիտարկում ինչպես մարդկանց, այնպես էլ գործընթացների մակարդակով։ Դա, ինչպես ասվեց համաժողովի ժամանակ, ավելի շուտ փիլիսոփայություն է, քան տեխնիկական մանրուք։ Եթե ես ունեմ բիզնես, ես պետք է մտածեմ դրա անվտանգության մասին:
Հայաստանի Կենտրոնական Բանկի ՏՏ տնօրեն, կորպորատիվ ծառայությունների տնօրինության ղեկավարի տեղակալ Կոմիտաս Ստեփանյանի համոզմամբ՝ հարյուր տոկոսանոց անվտանգության հասնել անհնար է, քանի որ հնարավոր չէ ծածկել բոլոր ռիսկերը: Կա վիճակագրություն: Եթե դուք ցանկանում եք ծածկել ձեր ռիսկերի ավելի քան 85%-ը, դուք պետք է ներդնեք նույնքան գումար: Դա նշանակում է, որ պետք է գնալ որոշակի ռիսկի: Հետևաբար, տնօրենների խորհուրդը պետք է որոշի ռիսկ-ախորժակը և ռիսկերի կառավարման ռազմավարությունը։ Շատ կարևոր է հասկանալ, որ կիբերանվտանգությունը մարդկային մշակույթ է, այլ ոչ թե, պարզապես, տեխնոլոգիա: Եթե դուք չփոխեք ձեր մտածելակերպը, դուք չեք կարողանա անցնել բիզնեսի հաջորդ` ավելի բարձր մակարդակ, որը հիմնված է կորպորատիվ կառավարման սկզբունքների վրա, և հազիվ թե արժե նոր մտածողություն ակնկալել նաև աշխատակիցներից:
— Շնորհակալ եմ Ձեզանից նման սպառիչ ներկայացման համար: Մնում է միայն հուսալ, որ կորպորատիվ կառավարման իրական, այլ ոչ թե ձևի համար թղթին գրված սկզբունքները, այնուամենայնիվ, աստիճանաբար կներդրվեն նաև Հայաստանի բիզնես-մշակույթի մեջ։ Լավ է, որ դուք դրանով այդքան համառորեն զբաղվում եք, քանի որ, ինչպես հայտնի է, “ընկած քարի տակ ջուրը չի հոսում”: Հաջողությու՛ն:

Предприниматели Армении обсудили проблемы и практики корпоративного управления
АрмИнфо. На прошлой неделе в Ереване состоялась в деловой практике страны международная конференция, посвященная вопросам корпоративного управления: «Современные тренды в корпоративном управлении: Международный опыт и армянская реальность». Конференция проходила под слоганом «Интеграция, доверие, инвестиции». Организаторами конференции выступили Центр корпоративного управления совместно с Центром международного частного предпринимательства (CIPE). Корреспондент АрмИнфо попросил рассказать руководителя Центра корпоративного управления Нарине Меликян о том, как проходила конференция и какие выводы были сделаны по ее итогам.
— Нарине, как я понял, вашу конференцию почтил своим вниманием министр экономики Армении Ваан Керобян. Это похвально, что экономические власти понимают важную роль формирования в стране системы корпоративного управления как серьезного инструмента развития бизнеса, управления рисками и экономической модернизации, в том числе с учетом факторов экологии, социальной ответственности бизнеса (ESG).
— Да, Вы совершенно правы, на эту проблему начали обращать внимание и правительственные структуры, и это нас радует. Вы знаете, что данными вопросами наш Центр занимается очень давно, проделан колоссальный объем работы, проведено много исследований рынка и вот, кажется, что лед тронулся. Министр выступил на конференции и выразился однозначно в поддержку этого движения с целью обеспечения устойчивого развития, транспарентности, повышения конкурентоспособности,  инвестиционной привлекательности и всего того комплекса, способствующего развитию экономической среды. Между Минэкономики и нашим Центром был подписан меморандум о сотрудничестве, в рамках которого мы договорились о совместных усилиях, направленных на внедрение высоких стандартов корпоративного управления.
— Система корпоративного управления, как известно, нацелена на решение целого комплекса задач. Одна из важнейших – обеспечение транспарентности бизнеса и, как следствие, борьба с возможными коррупционными рисками. Рассматривалась ли эта актуальная для нас проблема?
— Да, этому вопросу мы посвятили определенное время. На конференции выступила глава Комиссии по предотвращению коррупции Айкуи Арутюнян, рассказавшая участникам о ходе реализации Антикоррупционной стратегии в стране. Она отметила, что Комиссия начала работу с целью развития этической культуры в государственном секторе, а также повышения осведомленности и восприимчивости общественности к вопросам коррупции, а также о сотрудничестве с частным сектором. Она верно приметила, что внедрение системы корпоративного управления позволит поддерживать на высоком этическом уровне столь необходимое для развития социально-экономической сферы высокий уровень партнерства между государством и частным сектором, которая позволит выстроить образцовую систему противодействия коррупции, само развитие деловой этики, деловой культуры сыграет значительную роль в экономическом росте и развитии.
— Интересно, что на конференции, посвященной корпоративному управлению, вы обсудили время и так называемым ответственным финансам или ответственным инвестициям (responsible investments) с точки зрения учета факторов экологии, социальной ответственности и качества корпоративного управления (ESG). Вещь, для армянского бизнеса довольно новая.
— Мы пригласили на конференцию директора швейцарского офиса компании PricewaterhouseCoopers – специалиста по устойчивым финансам Антониуса Кумбаракиса, который ознакомил участников форума о концепции устойчивого развития, особенно в нынешней ситуации, когда весь мир живет в условиях экономической, политической и экологической неопределенности, которые особенно остро ощущаются под влиянием эпидемии COVID-19. Мне понравилась его ссылка на слова  Далай-ламы. «Это наша коллективная, индивидуальная ответственность — поддерживать мир, в котором мы живем, и заботиться о нем».  Устойчивость — безусловно проблема, которая затрагивает всех в равной степени, равно как и смягчение последствий изменения климата и восстановление окружающей среды. Он сказал, что большинство компаний, особенно в развивающихся странах, не хотят тратить деньги на устойчивое развитие, но постепенно ESG набирает обороты и на новых рынках, для развития которых необходимо привлекать инвестиции. Ведь устойчивое финансирование относится к любым финансовым услугам или инструментам, которые сочетают стандарты экологического и социального управления с бизнес и инвестиционными решениями для получения долгосрочной выгоды. Это выгода как для самих экономических агентов, так и для их клиентов, а в целом и для общества.
Было отмечено, что в настоящее время на мировом рынке представлено много финансовых продуктов. Большинство из них «зеленые», но вопрос в том, насколько они «зеленые» на самом деле. В 2008г. ЕС создал группу экспертов по устойчивому финансированию, которая, с одной стороны, предоставляет руководящие принципы и план действий по улучшению климатических условий, а с другой стороны — обеспечивает общее понимание устойчивой экономической деятельности, а механизмы охватывают широкий спектр областей — от мошенничества до операционной деятельности. И это больше, чем просто подотчетность.
Но что важно подметил наш гость, это то, что для достижения результатов в этой области необходимы кардинальные изменения в мировоззрении людей. Но, происходит смена поколений, а за этим следует и смена предпочтений и сегодня ESG это не просто дань моде иди инструмент маркетинга, это долгосрочный важный тренд, поощряющий инновации и способствующий транспарентности.
— На конференции вы затронули тему конструктивных инвестиций. Давайте поясним, что подразумевается под «конструктивными инвестициями», как эти инвестиции связаны с корпоративным управлением и какую роль во всем этом играют добросовестность бизнеса и этическая культура?
— Конструктивный капитал это ответственные,  прозрачные, подотчетные инвестиции. Другими словами, это финансовые потоки, которые хорошо регулируются и управляются как в источнике финансирования, так и в пункте назначения. И это касается не только законодательства, но и механизмов саморегулирования. Ответственные инвесторы распространяют бизнес-культуру, в результате чего как общий эффект конструктивных инвестиций формируется прозрачная, подотчетная бизнес-среда, сокращается коррупция, стимулируется этическая культура, на первый план выходит экологическая и социальная безопасность. Они способствуют повышению качества общественной жизни, а не отдельных лиц или групп лиц. Конструктивные инвестиции осуществляются в конкретные компании, но их эффект выходит за рамки этих компаний. В целях безопасности своих инвестиций инвесторы сосредоточены на верховенстве закона и правилах, способствующих развитию институтов. Качество корпоративного управления имеет решающее значение для конструктивного капитала. Можно сказать, что конструктивный капитал живет принципами и правилами корпоративного управления.
Для улучшения системы корпоративного управления в Армении Центром Корпоративного Управления при содейсвии Центра международного частного предпринимательства создан Клуб бизнес этики как первая коллективная инициатива армянского бизнес-сообщества. Клуб нацелен на повышение доверия к экономической системе Армении, поддержку долгосрочных, терпеливых и конструктивных инвестиций, а также содействие экономическому развитию.
— Участники форума обсуждали и вопросы управления кризисными ситуациями. Вы обсуждали, как вообще можно противостоять появлению форс-мажоров или так называемых по Талебу «Черных лебедей»?
— Этим вопросам на конференции была посвящена целая сессия. Активно выступали  советник по коммуникациям сербской компании Telenor Serbia Сандра Стайнер и член Совета Америабанка Тигран Давтян. Это очень актуальный вопрос для нашей Армении, которой не только пришлось столкнуться с коронакризисом, но и пережить вторую карабахскую войну, приведшей к обострению политической и социально-экономической ситуации. Мы обсудили такие темы, как что происходит в компании во время кризиса, каковы последствия кризиса для сотрудников и руководства, какие надо решения принимать Совету директоров в условиях эмоционального стресса, при этом сохраняя умственную концентрацию, и энергию и как совет директоров может вдохновлять команду в кризисных ситуациях. Давтян, по моему верно отметил, что кризисы необходимо не только прогнозировать, но к ним всегда надо быть готовыми.  Так, он рассказал, что во время кризиса Америабанк сосредоточился на реальной независимости своих членов и партнерстве Совета директоров с исполнительной командой. Пятеро из семи членов Правления Банка независимы, обладают собственными знаниями и всегда готовы поделиться своими знаниями с руководящим составом. Это особенно важно, когда в кризисных ситуациях организация действует как единое целое.
По мнению же Сандры Стайнер, во время кризисов сотрудники обычно пугаются и смотрят на руководство, на поведенческую линию Совета директоров. В такие моменты очень важно поделиться с сотрудниками необходимой информацией, поставить четкие и реалистичные задачи. Нужна команда антикризисного управления, разделение ролей — кто и что должен делать и когда. Она тоже подчеркнула, что кризисное прогнозирование очень помогает в условиях реального кризиса, и не следует забывать о деталях.
При этом участники форума отметили, что худшее, что может случиться в системе корпоративного управления это нечеткое разделение полномочий Совета и исполнительного органа. В некоторых случаях правление берет на себя больше обязанностей, а в некоторых — наоборот. Полномочия и обязанности должны быть строго и правильно сбалансированы и это золотое правило должно работать и не только в режиме кризисного управления.
— С точки зрения управления рисками, на конференции были затронуты и вопросы кибербезопасности. Расскажите, к какому выводу пришли участники форума в этом аспекте рассмотрения формирования системы корпоративного управления.
— На эту тему с участниками форума пообщался независимый директор «Укрэксимбанка»  Димитри Чичло. Он рассказал о том, как четыре года назад мир был атакован вредоносным червем NotPetya.  Украина, к примеру, потеряла из-за этого 0,5% своего ВВП. Поэтому к таким вопросам надо относиться очень серьезно посредством интеграции ИТ-модели в долгосрочную стратегию бизнеса. Нужен постоянный мониторинг на уровне как людей, так и процессов. Это, как было сказано на конференции, скорее философия, чем техническая деталь. Если у меня есть бизнес, я должен думать о его безопасности.
По убеждению ИТ директора, заместителя Директората корпоративных услуг Центрального Банка Армении Комитаса Степаняна, достичь стопроцентной безопасности невозможно, так как невозможно покрыть все риски. Но есть статистика. Если вы хотите покрыть более 85% своих рисков, вам необходимо инвестировать такую ​​же сумму. Это означает, что необходимо пойти на определенный риск. Следовательно, совет директоров должен определить аппетит к риску и стратегию управления рисками. Очень важно понимать, что кибербезопасность это человеческая культура, а не просто технологии. Если вы не измените свое мышление, вы не сможете перейти на следующий высокий уровень бизнеса, основанный на принципах корпоративного управления, то и ожидать и от сотрудников нового мышления вряд ли стоит.
— Спасибо Вам за столь исчерпывающий рассказ. Остается только надеяться что реальные, а не писанные на бумаге для галочки принципы корпоративного управления все же постепенно будут внедряться и в бизнес-культуру Армении. Хорошо что вы этим так упорно занимаетесь так как, как известно, «под лежачий камень вода не течет». Успехов!