Նարինե Մելիքյան. “Ապակե առաստաղի” կարծրատիպն ընկերություններին դարձնում է “անիրավասության արատավոր շրջանի” գերի
Արմինֆո . Օրերս ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը հրապարակել է Հայաստանում ներդրումային կլիմայի վերաբերյալ հերթական դիտարկումը։ Որպես կարևորագույն չլուծված խնդիրներից մեկը փորձագետները մատնանշել են կորպորատիվ կառավարման համակարգի բավական ցածր մակարդակը Հայաստանի ձեռնարկություններում և ընկերություններում, ինչը, իհարկե, մեծապես նվազեցնում է նրանց ներդրումային գրավչությունը պոտենցիալ օտարերկրյա և, առաջին հերթին, ամերիկյան գործընկերների շրջանում:
Բայց Հայաստանում արդեն երկար տարիներ աշխատում է Կորպորատիվ Կառավարման Կենտրոնը, հաճախ, իր ղեկավարի՝ Նարինե Մելիքյանի եռանդով։ Կին, ով հավատում է հայրենական տնտեսության հնարավոր քաղաքակրթությանը, դրա ապագա ներդրումային մեգագրավչությանը:
Նախօրեին տեղի է ունեցել Կենտրոնի համար կարևոր իրադարձություն. հավաստագրեր են հանձնվել “Կանայք տնօրենների խորհրդում” վարժանքի մասնակիցներին, որն անցկացվել է Միջազգային մասնավոր ձեռնարկատիրության կենտրոնի (CIPE, www.cipe.org) աջակցությամբ: Այն մասին, թե որքան կարևոր և արդիական է տեղական գործարարներին՝ թե՛ կանանց, թե՛ տղամարդկանց, սովորեցնել կորպորատիվ կառավարման հիմունքները՝ ԱրմԻնֆո-ի թղթակիցը դիմել է Նարինե Մելիքյանին:
— Սա աննախադեպ ծրագիր էր Հայաստանի համար, որն ուղղված էր հայկական ընկերությունների տնօրենների խորհուրդներում կանանց ներկայացուցչության առաջխաղացմանը և նրանց ներգրավմանը տնտեսական որոշումների կայացման գործընթացում: Վարժանքի բովանդակությունը մշակվել է՝ հաշվի առնելով կորպորատիվ կառավարման ոլորտում համաշխարհային միտումները և տնօրենների խորհուրդների աշխատանքը։ Որպես մենթորներ և մարզիչներ ներգրավվել են հայտնի տեղական և միջազգային փորձագետներ։
— Բայց ինչու՞ հենց կանանց համար վարժանքներ:
— Կանայք ավելի զգուշավոր են, ողջախոհ, համբերատար, ավելի զարգացած հաղորդակցական հմտություններ ունեն, ինչը նպաստում է համագործակցությանը և երկխոսությանը: Կանայք ունեն ռազմավարական կողմնորոշում։ Նրանք զգույշ են, երբ ընկերությունը շեղվում է իր ռազմավարական նպատակներից: Կանայք ավելի ջանասիրաբար են աշխատում տնօրենների խորհրդի նիստին նախապատրաստվելու ուղղությամբ, չեն ապավինում միայն սեփական փորձին, արդյունավետ մասնակցում են քննարկումներին։ Կանայք չեն վախենում հարցեր տալ, երբ ինչ-որ բան չեն հասկանում։ Կանայք ավելի զգայուն են ֆինանսական և ոչ ֆինանսական ռիսկերի նկատմամբ, ավելի զգույշ՝ ֆինանսների կառավարման գործում: Դա պատրանք չէ, դա հաստատվում է բազմաթիվ հետազոտություններով։ Տնօրենների խորհուրդների նման անդամներ՝ անկախ և արդյունավետ, պետք են մեր տնտեսական գործակալներին, մեր ձեռնարկություններին, բանկերին և ընկերություններին։ Նման մարդիկ ձևավորում են մի համակարգ, որը կարող է հաղթահարել ռիսկերը, ներգրավել ռազմավարական և պորտֆելային ներդրումներ։ Ժամանակն է հեռանալ “քաղաքակիրթ բիզնեսի” իմիտացիոն ձևերից և զբաղվել զուտ անզիջում պրագմատիկայով։ Պետք է ամուր տնտեսություն կառուցել։
— Բացի վարժանքից, ձեր նախագծի առանցքային բաղադրիչներից մեկը փորձագիտական հարցումն է, որի արդյունքները ներկայացվել են նախօրեին տեղի ունեցած միջոցառման ժամանակ: Ինչի՞ մասին է խոսքը։
— Հետազոտության նպատակն է՝ պարզել հայկական ընկերությունների տնօրենների խորհրդում կանանց ներկայացուցչության մասին հիմնական պատկերացումները՝ խոչընդոտները, առաջխաղացման հնարավոր մոտեցումներն ու եղանակները, ինչպես նաև պետական խթանման և աջակցության մեխանիզմները: Հարցմանը մասնակցել է 52 փորձագետ։
Հարցվածների ճնշող մեծամասնությունը (96%) կարծում է, որ կանայք լրացուցիչ ներդրում են կատարում կառավարման համակարգում, ներառյալ տնօրենների խորհուրդները: Խորհրդում կանանց դերը գնահատող հարցվածների 2/3-ը խորհրդի աշխատանքի բարելավումը նշել է որպես կանանց ներկայացվածության առավելություն, ինչը համահունչ է բազմաթիվ միջազգային հետազոտությունների արդյունքներին: Տարբեր ուժեղ կողմեր ունեցող կանայք և տղամարդիկ համատեղ առաջ են մղում բազմակարծությունը և ստեղծում այլախոհության մշակույթ՝ զսպելով խմբային մտածողությունը և, որպես հետևանք, բարձրացնելով կորպորատիվ արդյունավետությունը։
— Բայց կանանց հաճախ խորհուրդներում չեն ընդգրկում հենց այդ պատճառով…
— Այո, և մեր հարցումը ցույց տվեց, որ հարցվածների 3/4-ը նշել է ավանդական հոգեկերտվածքը և, որպես հետևանք, “ապակե առաստաղի” կարծրատիպը՝ որպես գործոն, որը սահմանափակում է կանանց մուտքը տնօրենների խորհուրդ: Հարկ է նշել, որ “ապակե առաստաղի” կարծրատիպը ընկերություններին դարձնում է “անիրավասության արատավոր շրջանի” գերի, երբ իրավասու կանանց աճի խոչընդոտները փոխհատուցվում են ոչ իրավասու տղամարդկանց ընձեռած հնարավորություններով:
Նույն քանակությամբ փորձագետներ պարզել են, որ վերահսկող բաժնետերն առավել վճռական դեր է խաղում հայկական ընկերությունների տնօրենների խորհուրդների ձևավորման գործում, և փորձագետների միայն 8 տոկոսն է իր “ձայնը” տվել տնօրենների խորհրդին՝ կառավարման իրական մարմնին, որը պատասխանատու է խորհրդում իրավահաջորդության պլանավորման գործընթացի համար: Ընդ որում, մենք բավականին տհաճ պատկեր ենք ստացել, երբ հարցված փորձագետների 60 տոկոսը նշել է հովանավորչությունն ու խնամիությունը՝ որպես խորհուրդների ձևավորման հիմնական մոտեցում: Այսինքն, տնօրենների խորհրդում կանանց ներկայացվածության մասին որոշումը մեծապես կախված է վերահսկող բաժնետիրոջ սուբյեկտիվ մոտեցումներից, որի հնարավոր ընտրության օբյեկտը նրա մերձավոր շրջապատն է:
— Եվ կինը կարո՞ղ է այդ բոլոր կարծրատիպերը կոտրել՝ ըստ Ձեզ:
— Ամենայն հավանականությամբ, նա ի զորու է փոխել իրավիճակը, եթե հաղթահարվի “ներուժի թերագնահատման” ֆենոմենը: Ըստ հարցման արդյունքների, Հայաստանում այս ֆենոմենը նույնպես առկա է, երբ կին առաջնորդ ընտրելիս առաջնահերթությունը տրվում է նախորդ փորձին, իսկ տղամարդ առաջնորդի դեպքում՝ ներուժին, ինչը դրական է ազդում տղամարդկանց կարիերայի վրա՝ կանանց թողնելով ստվերում:
Փորձագետների ճնշող մեծամասնությունը (98%) կարծում է, որ խորհուրդներում կանանց ներկայացվածությունը պետք է խրախուսվի: Դա կարող է կարգավորվել տարբեր ձևերով: Շատերն առաջարկում են կիրառել մեղմ կարգավորումներ, որոնք գործում են “պահպանի՛ր կամ բացատրի՛ր” (41%) սկզբունքով, մյուսները՝ ներդնել կանանց իրավասության բարձրացման ծրագրեր (31 %), ուրիշները՝ խնդրի լուծմանը մոտենալ վարչարարաբար. կանանց ներկայությունը պարտադրել օրենսդրական քվոտաների միջոցով (28%)։ Փորձագետներն արտահայտվել են ինչպես պետական խթանների (81 տոկոս), այնպես էլ աջակցության մեխանիզմների (83 տոկոս) օգտին:
— Բայց ինչպե՞ս կարող է պետությունը խթանել այդ գործընթացը։
— Այս առումով փորձագետները կողմնորոշվել են ինչպես պետական նորմատիվներով, այնպես էլ բիզնեսի խթանման միջոցներով։ Որպես պետական խթանման հիմնական մեխանիզմներ՝ փորձագետները դիտարկել են պետական մարմինների հետ փոխհարաբերությունների դյուրացումը (34 տոկոս), հարկային արտոնությունները (32 տոկոս), իսկ աջակցության առումով ՝ կանանց ուսուցման ծրագրերը (67 տոկոս), հասարակության իրազեկումը (49 տոկոս), կանանց շրջագայությունների կազմակերպումն օտարերկրյա ընկերություններ՝ փորձի փոխանակման համար (40 տոկոս):
— Հուսով ենք, որ ձեր ընկերության կողմից յուրացված հսկայական աշխատանքային փաթեթը չի կորչի, և ձեր աշխատանքի քանակը շուտով որակական արտացոլում կգտնի գործնականում: Հաջողություն:

Нарине Меликян: Стереотип «стеклянного потолка» делает компании пленниками «порочного круга некомпетентности»
АрмИнфо. На днях Госдепартамент США выпустил очередной обзор по инвестиционному климату в Армении. В качестве одной из важнейших нерешенных проблем эксперты указали на достаточно низкий уровень системы корпоративного управления на предприятиях и в компаниях Армении, что, конечно же, сильно снижает их инвестиционную привлекательность со стороны потенциальных иностранных и в первую очередь американских партнеров.
Но в Армении уже много лет работает Центр корпоративного управления, работает часто на энтузиазме человека его возглавляющего – Нарине Меликян. На женщине, которая верит в возможную цивилизованность отечественной экономики, в ее будущую инвестиционную мегапривлекательность.
Накануне состоялось важное для Центра событие – были вручены сертификаты участникам тренинга «Женщины в совете директоров», который прошел при поддержке Центра международного частного предпринимательства (CIPE, www.cipe.org). О том, насколько важно и актуально обучать местных предпринимателей — и женщин и мужчин – основам корпоративного управления корреспондент АрмИнфо обратился к Нарине Меликян.
— Это была беспрецедентная программа для Армении, которая направлена ​​на продвижение представительства женщин в Советы директоров армянских компаний и вовлечение их в процесс принятия экономических решений. Содержание тренинга было разработано с учетом мировых тенденций в области корпоративного управления и работы советов директоров. В качестве мэнторов и тренеров были привлечены известные местные и международные эксперты.
— Но почему именно тренинги для женщин?
— Женщины более осторожны, рассудительны, терпеливы, обладают более развитыми коммуникативными навыками, что способствует сотрудничеству и диалогу. У женщин есть стратегическая ориентация. Они осторожны, когда компания отклоняется от своих стратегических целей. Женщины усерднее работают над подготовкой к заседанию совета директоров, не полагаются только на собственный опыт, эффективно участвуют в обсуждениях. Женщины не боятся задавать вопросы, когда что-то не понимают. Женщины более чувствительны к финансовым и нефинансовым рискам, более осторожны в управлении финансами. Это не иллюзия, это подтверждается многочисленными исследованиями. Такие члены директоров — независимые и эффективные – нужны нашим экономическим агентам, нашим предприятиям, банкам и компаниям. Такие люди формируют систему, которая способна справляться с рисками, привлекать стратегические и портфельные инвестиции. Пора отходить от имитационных форм «цивилизованного бизнеса» и заняться чистой бескомпромиссной прагматикой. Надо строить крепкую экономику.
— Помимо тренинга, одним из ключевых компонентов вашего проекта является экспертный опрос, результаты которого были представлены на состоявшемся накануне мероприятии. О чем речь?
— Цель исследования — выяснить основные представления о представительстве женщин в советах директоров армянских компаний — препятствия, возможные подходы и методы продвижения, а также механизмы государственного стимулирования и поддержки. В опросе приняли участие 52 эксперта.
Подавляющее большинство респондентов (96%) считают, что женщины вносят дополнительный вклад в систему управления, включая советы директоров. 2/3 респондентов, оценивающих роль женщин в совете, отметили улучшение работы совета как преимущество женской представленности, что согласуется с результатами многих международных исследований. Женщины и мужчины, имеющие разные сильные стороны, совместно продвигают плюрализм и создают культуру инакомыслия, сдерживая групповое мышление и, как следствие, повышая корпоративную эффективность.
— Но женщин часто и не пускают в Советы именно по этой причине…
— Вот именно, и наш опрос показал, что 3/4 респондентов отметили традиционный менталитет и как следствие, стереотип «стеклянного потолка» как факторы, ограничивающие попадание женщин в совет директоров. Следует отметить, что стереотип «стеклянного потолка» делает компании пленниками «порочного круга некомпетентности», когда препятствия на пути роста компетентных женщин компенсируются возможностями, предоставляемыми некомпетентным мужчинам.
Такое же количество экспертов установило, что контролирующий акционер играет наиболее решающую роль в формировании советов директоров армянских компаний, и только 8% экспертов отдали свой «голос» совету директоров — реальному органу управления, отвечающему за процесс планирования правопреемственности в совете. При этом мы получили довольно нелицеприятную картину, когда 60% опрошенных экспертов назвали непотизм и кумовство в качестве основного подхода к формированию советов. Т.е. решение о представленности женщин в совете директоров во многом зависит от субъективных подходов контролирующего акционера, объектом возможного выбора которого является его близкое окружение.
— И женщина может все эти стереотипы сломать, по-вашему?
— Скорее всего, она в состоянии изменить ситуацию, если преодолеть феномен «недооценки потенциала». Согласно результатам опроса, в Армении этот феномен также присутствует, когда при выборе лидера-женщины приоритет отдается предыдущему опыту, а в случае лидера-мужчины – потенциалу, что положительно влияет на карьеру мужчин, оставляя женщин в тени.
Подавляющее большинство экспертов (98%) считают, что представленность женщин в советах следует поощрять. Это может быть отрегулировано по-разному. Многие предлагают применить мягкие регулирования, действующие по принципу «соблюдай или объясняй» (41%), иные внедрить программы по повышению компетентности женщин» (31 %), другие подойти к решению вопроса административно – присутствие женщин обязать через законодательные квоты (28%). Эксперты высказались  как за государственные стимулы (81%), так и механизмы поддержки (83%).
— Но как государство может стимулировать этот процесс?
— В этом плане эксперты ориентировались как на государственные нормативы, так и на меры стимулирования бизнеса. В качестве основных механизмов государственного стимулирования эксперты рассматривали упрощение взаимоотношений с государственными органами (34%), налоговые льготы (32%), а в плане поддержки — программы обучения женщин (67%), информирование общественности (49%), организация женских туров в иностранные компании для обмена опытом (40%).
— Надеемся что огромный рабочий пакет, освоенный вашей компанией, не пропадет, и количество вашего труда скоро приобретет качественное отражение на практике. Успехов!