Կանոնագրքին համապատասխանության վերլուծության մեր ծառայություններն օգնում են կազմակերպություններին ընկալել կորպորատիվ կառավարման իրենց համակարգի մեկնարկային վիճակը, բացահայտել բարելավման կարիք ունեցող ոլորտները: Արդյունքահեն մոտեցմամբ մենք մշակում ենք նպատակային առաջարկություններ, որոնք ոչ միայն ուղղված են Կանոնագրքին համապատասխանության ապահովմանը, այլև կառավարման համակարգի արդյունավետության բարձրացմանը:
ՀՀ ԿՈՐՊՈՐԱՏԻՎ ԿԱՌԱՎԱՐՄԱՆ ԿԱՆՈՆԱԳՐՔԻ
ՆԵՐԴՐՄԱՆՆ ՈւՂՂՎԱԾ ԽՈՐՀՐԴԱՏՎԱԿԱՆ ԾԱՌԱՅՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ
Կանոնագրքին համապատասխանության վերլուծություն
Կորպորատիվ քաղաքականությունների և փաստաթղթերի նախագծում
Կորպորատիվ կառավարման ձեռնարկ
Մենք աջակցում ենք մեր հաճախորդներին մշակել կորպորատիվ կառավարման համապարփակ ձեռնարկ, որը կազմակերպությանը հնարավորություն է տալիս կորպորատիվ կառավարման իր պրակտիկան ձևավորել Կանոնագրքի Սկզբունքներին ներդաշնակ:
Ձեռնարկը ներառում է այնպիսի թեմաներ, ինչպիսիք են` խորհրդի կազմն ու կառուցվածքը, գործունեության և դրա գնահատման կարգը, գործառույթների և պարտականությունների շրջանակը, ժողովների հրավիրման և անցկացման ընթացակարգերը, բաժնետերերի իրավունքներն ու պարտականությունները, շահակիցների հետ հարաբերությունների ձևավորումը, կորպորատիվ հաշվետվողականության ու թափանցիկության ապահովումը, ներքին հսկողության համակարգի կառուցավորումը: Ձեռնարկն օգնում է կազմակերպությանը ձևավորել պատշաճ կորպորատիվ կառավարման ամուր հիմքեր:
Խորհրդի և հանձնաժողովների կանոնակարգերի նախագծում
Մենք օգնում ենք կազմակերպություններին մշակել խորհրդի և հանձնաժողովների կանոնակարգեր, որոնք հստակ սահմանում են կորպորատիվ դերերը, պարտականությունները և սպասումները: Կանոնակարգերը խորհրդի և հանձնաժողովների համար ծառայում են որպես ուղենիշ իրենց գործունեությունը կազմակերպության արժեքներին և ռազմավարական նպատակներին համապատասխան ծավալելու համար:
Կորպորատիվ քաղաքականությունների նախագծում
Մենք համագործակցում ենք հաճախորդների հետ իրենց կորպորատիվ քաղաքականությունները մշակելու և իրագործելու հարցում: Կորպորատիվ քաղաքականությունները խթանում են կազմակերպության բարեվարքությունը, թափանցիկությունը, հաշվետվողականությունը, պատասխանատվությունը: Նման քաղաքականություններից են կորպորատիվ վարքականոնները, շահութաբաժնային, բազմազանության, վարձատրության, տեղեկատվության, ազդարարման, շահերի բախման, շահակիցների հետ հաղորդակցման քաղաքականությունները:
Կորպորատիվ կառավարման վերաբերյալ ուսուցումներ և սեմինարներ
Մենք առաջարկում ենք կորպորատիվ կառավարման թեմատիկ անհատականացված ուսումնական ծրագրեր և սեմինարներ՝ օգնելով խորհրդի անդամներին, ղեկավարներին, կորպորատիվ քարտուղարներին և կորպորատիվ կառավարման այլ պատասխանատուներին տեղեկացված լինել կորպորատիվ կառավարման միտումների և լավագույն փորձի վերաբերյալ և պահպանել իրենց գիտելիքների արդիականությունը։
Մեր ուսումնական ծրագրերը ներառում են այնպիսի ոլորտներ, ինչպիսիք են խորհրդի և խորհրդի անդամների դերը կորպորատիվ կառավարման համակարգում, էթիկական առաջնորդումը և էթիկական որոշումների կայացումը, հակակոռուպցիոն համապատասխանությունը, ներքին հսկողության համակարգի կառուցավորումը, շահակիցների հետ հարաբերությունների կառուցումը, բաժնետերերի իրավունքները և այլն։
Կորպորատիվ հաշվետվությունների մշակում և ներկայացում շահակիցներին
Մենք աջակցում ենք մեր հաճախորդներին Կանոնագրքի Սկզբունքներին համապատասխան կորպորատիվ հաշվետվությունների մշակման և ներկայացման հարցում` խթանելով ֆինանսական և ոչ ֆինանսական կատարողականի, ռազմավարության իրագործման և կառավարման համակարգի մասին բաժնետերերի և շահակիցների հետ հաղորդակցվելու նրանց կարողությունները:
Կանոնագրքին համապատասխան տարեկան հաշվետվությունը, բացի ֆինանսական հաշվետվություններից, ներառում է խորհրդի նախագահի և գործադիր մարմնի ղեկավարի ուղերձը, գործադիր մարմնի զեկույցը, կազմակերպության նպատակները և կայունության հաշվետվությունը, շահագրգռվածության առկայությամբ (փոխկապակցված) գործարքներին վերաբերող տեղեկատվությունը, կազմակերպության կորպորատիվ կառավարման զեկույցը, այդ թվում` կորպորատիվ կառավարման տարեկան հայտարարագիրը:

КОДЕКСА КОРПОРАТИВНОГО УПРАВЛЕНИЯ РА
Мы предлагаем услуги по анализу соответствия Кодексу, которые позволяют организациям оценить текущее состояние системы корпоративного управления и определить направления для совершенствования. Наш результат-ориентированный подход обеспечивает разработку практических рекомендаций, способствующих не только соблюдению требований Кодекса, но и повышению эффективности корпоративного управления.
CG Code Consulting Services
Разработка корпоративных политик и документов
Руководство по корпоративному управлению
Мы помогаем нашим клиентам разрабатывать комплексное руководство по корпоративному управлению, которое позволяет организации формировать практики корпоративного управления в соответствии с Принципами Кодекса.
Руководство охватывает такие вопросы, как состав и структура совета директоров, процедуры его работы и оценки, объем функций и ответственности, порядок созыва и проведения заседаний, права и обязанности акционеров, выстраивание взаимоотношений с заинтересованными сторонами, обеспечение подотчётности и прозрачности, а также создание системы внутреннего контроля. Руководство помогает организации заложить прочную основу для эффективного корпоративного управления.
Разработка положений о совете директоров и комитетах
Мы помогаем организациям разрабатывать положения о совете директоров и комитетах, которые четко определяют корпоративные роли, обязанности и ожидания. Эти документы служат ориентиром для совета и комитетов при выполнении их функций в соответствии с ценностями и стратегическими целями организации.
Разработка корпоративных политик
Мы сотрудничаем с клиентами при разработке и внедрении корпоративных политик. Корпоративные политики способствуют укреплению принципов добросовестности, прозрачности, подотчётности и ответственности в организации. К таким политикам относятся кодексы поведения, дивидендные политики, политики в области разнообразия, политики вознаграждений, информационные политики, политики по информированию о нарушениях (whistleblowing), политики по предотвращению конфликта интересов и политики коммуникаций с заинтересованными сторонами.
Проведение тренингов и семинаров по корпоративному управлению
Мы предлагаем специализированные программы обучения и семинары по корпоративному управлению, которые помогают членам совета директоров, руководителям, корпоративным секретарям и другим специалистам в области управления быть в курсе современных тенденций и лучших практик, а также постоянно обновлять свои знания.
Наши программы охватывают такие темы, как роль совета и его членов в системе корпоративного управления, этическое лидерство и принятие решений, антикоррупционное соответствие, построение эффективных систем внутреннего контроля, взаимодействие с заинтересованными сторонами, права акционеров и многое другое.
Разработка корпоративных отчетов и их представление заинтересованным сторонам
Мы поддерживаем наших клиентов в разработке и представлении корпоративных отчетов в соответствии с Принципами Кодекса, укрепляя их способность эффективно взаимодействовать с акционерами и другими заинтересованными сторонами по вопросам финансовых и нефинансовых результатов, реализации стратегии и системы корпоративного управления.
В соответствии с Кодексом, годовой отчет, помимо финансовой отчетности, включает обращения председателя совета директоров и генерального директора, отчет исполнительного органа, цели организации и отчет о устойчивом развитии, информацию о сделках с аффилированными лицами (при наличии), а также отчет о корпоративном управлении, включая ежегодную декларацию о корпоративном управлении.