ESG անգլերեն երեք բառերի «environmental, social, governance» հապավումն է:
Դրա հիմքում ընկած է այն գիտակցումը, որ շրջակա միջավայրի, սոցիալական և պատշաճ կառավարման հիմնախնդիրները ազդում են արժեք ձևավորելու ընկերության կարողության վրա: ESG հնարավորություն է տալիս բիզնեսի վարման կարճաժամկետ մոտեցումներից անցում կատարել երկարաժամկետի` ձգտելով միջավայրի, որը կխրախուսի ներառական տնտեսական աճը, կլինի սոցիալապես արդար և բնապահպանական առումով մաքուր ու անվտանգ:
ESG դեպի կայուն զարգացումը կողմնորոշված բիզնեսի վարման եղանակ է, որի առանցքն են էթիկական առաջնորդումն ու պատշաճ կառավարումը, հասարակության և շրջակա միջավայրի վրա ընկերության գործունեության ազդեցության գնահատումն ու կառավարումը և կատարողականի թափանցիկության ապահովումը:
Կորպորատիվ Կառավարման Կենտրոնը լուսաբանելու է ESG թեմաները և նպատակաուղղված է բարձրացնել դրանց վերաբերյալ հայ հասարակության ու գործարար համայնքի իրազեկվածությունը և զարգացնել կարողությունները:
Համագործակցություն Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի (????????????) հետ
Կորպորատիվ Կառավարման Կենտրոնը 2020 թվականի հոկտեմբերին համագործակցության նոր համաձայնագիր է ստորագրել Համաշխարհային բանկի խմբի անդամ IFC-ի հետ: Համագործակցության շրջանակը IFC-ի` Արևելյան Եվրոպայում և Կենտրոնական Ասիայում ներդրումները խթանելու նպատակով բնապահպանական, սոցիալական և կառավարման հարցերը ինտեգրելու ծրագիրն է:
Ծրագիրը նպատակ է հետապնդում բարձրացնել բնապահպանական, սոցիալական և պատշաճ կառավարման (ESG) չափորոշիչների դերակատարումը մասնավոր հատվածի գործունեության արդյունքների բարելավման, կայուն զարգացման և ներդրումների ներգրավման խնդիրներում:
Ծրագրի շրջանակներում նախատեսվում են ESG չափորոշիչների և կորպորատիվ կառավարման առաջադեմ պրակտիկայի վերաբերյալ հանրային իրազեկվածության բարձրացում, կարողությունների զարգացում, ջատագովություն և այլ միջոցառումներ:
ESG դպրոց երիտասարդ գործարարների համար
ESG դպրոցը կրթական հարթակ է, որը նպատակ է հետապնդում նախապատրաստել նոր սերնդի բիզնես առաջնորդներ, ովքեր կդառնան լավ կառավարման ջատագովները Հայաստանի գործարար միջավայրում:
ESG դպրոցի դասընթացավարները
ESG դպրոցի արդյունքները
ESG առաջին դպրոցն (Սեպտեմբերի 12 — Հոկտեմբերի 20, 2023 թ.) ավարտել է 22 անձ, որոնցից 5-ին տրվել է Բիզնեսի բարեվարքության ակումբին արտոնյալ` առանց մեկ տարվա վճարի, մասնակցության հնարավորություն:

ESG is an abbreviation for “environmental, social, governance” in English.
It is based on a perception that environmental, social and governance issues affect a company’s ability to generate value. ESG enables the transition from short-term approaches in doing business to long-term ones, striving for an environment that will encourage inclusive economic growth, will be socially equitable, environmentally clean and safe.
ESG is a way of running business oriented towards sustainable development the key axis of which are ethical leadership and good governance, assessing and managing the company’s environmental impact, and ensuring performance transparency.
The Corporate Governance Center will cover ESG topics and it aims to raise awareness of the Armenian society and business community and to develop capacity.
Cooperation with International Finance Corporation (IFC)
In October 2020, the Corporate Governance Center signed a new cooperation agreement with IFC, a member of the World Bank Group. The scope of the cooperation is to integrate environmental, social and governance issues to promote the investments by IFC in Eastern Europe and Central Asia.
The Project aims to increase the role of environmental, social and governance (ESG) standards in issues on improving the performance of the private sector, sustainable development, and attracting investments.
The Project envisages raising public awareness, capacity building, advocacy and other activities on ESG standards and advanced corporate governance practices.
ESG School for Young Entrepreneurs
The ESG school is an educational platform that aims to prepare a new generation of business leaders who will become advocates of good governance in Armenia’s business environment.
Lecturers of the ESG School
Results of the ESG School
Twenty-two people graduated from the first ESG school (September 12 – October 20, 2023), five of whom were given the opportunity to participate in the Business Integrity Club without a fee for a year.