ESG անգլերեն երեք բառերի «environmental, social, governance» հապավումն է:
Դրա հիմքում ընկած է այն գիտակցումը, որ շրջակա միջավայրի, սոցիալական և պատշաճ կառավարման հիմնախնդիրները ազդում են արժեք ձևավորելու ընկերության կարողության վրա: ESG հնարավորություն է տալիս բիզնեսի վարման կարճաժամկետ մոտեցումներից անցում կատարել երկարաժամկետի` ձգտելով միջավայրի, որը կխրախուսի ներառական տնտեսական աճը, կլինի սոցիալապես արդար և բնապահպանական առումով մաքուր ու անվտանգ:
ESG դեպի կայուն զարգացումը կողմնորոշված բիզնեսի վարման եղանակ է, որի առանցքն են էթիկական առաջնորդումն ու պատշաճ կառավարումը, հասարակության և շրջակա միջավայրի վրա ընկերության գործունեության ազդեցության գնահատումն ու կառավարումը և կատարողականի թափանցիկության ապահովումը:
Կորպորատիվ Կառավարման Կենտրոնը լուսաբանելու է ESG թեմաները և նպատակաուղղված է բարձրացնել դրանց վերաբերյալ հայ հասարակության ու գործարար համայնքի իրազեկվածությունը և զարգացնել կարողությունները:
Համագործակցություն Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի (????????????) հետ
Կորպորատիվ Կառավարման Կենտրոնը 2020 թվականի հոկտեմբերին համագործակցության նոր համաձայնագիր է ստորագրել Համաշխարհային բանկի խմբի անդամ IFC-ի հետ: Համագործակցության շրջանակը IFC-ի` Արևելյան Եվրոպայում և Կենտրոնական Ասիայում ներդրումները խթանելու նպատակով բնապահպանական, սոցիալական և կառավարման հարցերը ինտեգրելու ծրագիրն է:
Ծրագիրը նպատակ է հետապնդում բարձրացնել բնապահպանական, սոցիալական և պատշաճ կառավարման (ESG) չափորոշիչների դերակատարումը մասնավոր հատվածի գործունեության արդյունքների բարելավման, կայուն զարգացման և ներդրումների ներգրավման խնդիրներում:
Ծրագրի շրջանակներում նախատեսվում են ESG չափորոշիչների և կորպորատիվ կառավարման առաջադեմ պրակտիկայի վերաբերյալ հանրային իրազեկվածության բարձրացում, կարողությունների զարգացում, ջատագովություն և այլ միջոցառումներ:
ESG դպրոց երիտասարդ գործարարների համար
ESG դպրոցը կրթական հարթակ է, որը նպատակ է հետապնդում նախապատրաստել նոր սերնդի բիզնես առաջնորդներ, ովքեր կդառնան լավ կառավարման ջատագովները Հայաստանի գործարար միջավայրում:
ESG դպրոցի դասընթացավարները
ESG դպրոցի արդյունքները
ESG առաջին դպրոցն (Սեպտեմբերի 12 — Հոկտեմբերի 20, 2023 թ.) ավարտել է 22 անձ, որոնցից 5-ին տրվել է Բիզնեսի բարեվարքության ակումբին արտոնյալ` առանց մեկ տարվա վճարի, մասնակցության հնարավորություն:

ESG — аббревиатура от «экология, социальная политика и корпоративное управление» (“environmental, social, governance”).
Понятие основано на том, что экологические, социальные и управленческие вопросы влияют на способность компании создавать ценность. ESG позволяет перейти от краткосрочных подходов к ведению бизнеса к долгосрочным, стремясь к созданию среды, которая будет способствовать инклюзивному экономическому росту, будет социально справедливой, экологически чистой и безопасной.
ESG — это способ ведения бизнеса, ориентированный на устойчивое развитие, ключевыми осями которого являются этическое лидерство и хорошее управление, оценка и управление воздействием компании на окружающую среду, а также обеспечение прозрачности деятельности.
Центр Корпоративного Управления будет освещать тему ESG и нацелен на повышение осведомленности армянского общества и бизнес-сообщества в этом направлении и, как следствие, развитие их потенциала.
Сотрудничество с Международной финансовой корпорацией (IFC)
В октябре 2020 года Центр подписал новое соглашение о сотрудничестве с IFC, членом Группы Всемирного банка. Цель сотрудничества заключается в интеграции экологических, социальных и управленческих вопросов для продвижения инвестиций IFC в Восточной Европе и Центральной Азии.
Проект направлен на повышение роли экологических, социальных и управленческих стандартов (ESG) в вопросах повышения эффективности частного сектора, устойчивого развития и привлечения инвестиций.
Проект предусматривает повышение осведомленности общественности, наращивание потенциала, информационно-пропагандистскую деятельность и другие мероприятия по стандартам ESG и передовой практике корпоративного управления.
Школа ESG для молодых предпринимателей
Школа ESG образовательная платформа, целью которой является подготовка нового поколения бизнес-лидеров, которые станут сторонниками хорошего управления в бизнес-среде Армении.
Преподаватели школы ESG
Результаты школы ESG
Первую школу ESG (12 сентября – 20 октября 2023 г.) окончили 22 человека, 5 из них получили возможность бесплатно участвовать в Клубе Бизнес Этики в течение года.