«Կորպորատիվ քարտուղարի դերը ՀՀ կորպորատիվ կառավարման կանոնագրքի ներդրման հարցում» սեմինար
Կորպորատիվ Կառավարման Կենտրոնը հունիսի 13-ին կազմակերպել էր «Կորպորատիվ քարտուղարի դերը ՀՀ կորպորատիվ կառավարման կանոնագրքի ներդրման հարցում» սեմինարը` հաշվի առնելով կորպորատիվ քարտուղարների զգալի դերակատարումն ընկերությունների կորպորատիվ կառավարման պրակտիկան բարելավելու հարցում:
Սեմինարի ընթացքում ներկայացվել և քննարկվել են՝
🔹Կորպորատիվ քարտուղարի դերի զարգացման ժամանակակից միտումները,
🔹ՀՀ կորպորատիվ կառավարման նոր կանոնագիրքը և դրանում ամրագրված մոտեցումներն ու սկզբունքները,
🔹ՀՀ կորպորատիվ կառավարման կանոնագրքի փուլային ներդրման հնարավորությունները,
🔹Կորպորատիվ կառավարման առաջընթացի մատրիցայի էությունը,
🔹ՀՀ կորպորատիվ կառավարման կանոնագրքի շրջանակներում բացահայտումներն ու հաշվետվողականությունը և այլ հարցեր։
Սեմինարին մասնակցել է շուրջ 50 անձ: Չնայած սեմինարը հասցեագրվել էր ընկերությունների կորպորատիվ կառավարման քարտուղարներին (խորհրդի քարտուղարներին), դրան մասնակցել են նաև ընկերությունների խորհրդի և գործադիր մարմնի անդամներ, ներքին աուդիտորներ և կորպորատիվ կառավարման այլ պատասխանատուներ:
Մասնակիցները բարձր են գնահատել սեմինարի բովանդակությունը և ընդգծել նման միջոցառումները հաճախակի կազմակերպելու նպատակահարմարությունն ու ընկերություններին Կորպորատիվ կառավարման կանոնագրքի ներդրման, տարեկան հաշվետվությունների մշակման հարցում խորհրդատվական աջակցություն տրամադրելու անհրաժեշտությունը:
ՀՀ կորպորատիվ կառավարման կանոնագիրքը հաստատվել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի 2024թ․-ի հուլիսի 30-ի թիվ 1955-Ն հրամանով և ուժի մեջ մտել 2024թ․-ի օգոստոսի 30-ին:
Կանոնագիրքն իրավական ակտ է, որը բովանդակում է տնտեսական ընկերության կառավարման արդյունավետության բարձրացմանը, մասնակիցների իրավունքների պաշտպանությանը, գործունեության թափանցիկությանը և հաշվետվողականության բարձրացմանն ուղղված սկզբունքներ և ուղենիշներ:

Семинар «Роль корпоративного секретаря в процессе внедрения Кодекса корпоративного управления РА»
Центр Корпоративного Управления, подчеркивая ключевое значение корпоративных секретарей в улучшении системы управления в компаниях, 13 июня провёл семинар на тему «Роль корпоративного секретаря в процессе внедрения Кодекса корпоративного управления РА».
В рамках семинара были представлены и обсуждены следующие ключевые темы:
🔹 Современные тенденции в развитии роли корпоративного секретаря,
🔹 Новый Кодекс корпоративного управления РА и закреплённые в нём подходы и принципы,
🔹 Возможности поэтапного внедрения Кодекса,
🔹 Суть Матрицы развития корпоративного управления,
🔹 Раскрытие информации и отчётность в соответствии с Кодексом корпоративного управления РА, а также другие вопросы.
В мероприятии приняли участие около 50 человек. Несмотря на то что семинар был в первую очередь ориентирован на корпоративных (секретарей советов) секретарей, в нём также участвовали члены советов директоров, руководители компаний, внутренние аудиторы и другие специалисты, ответственные за корпоративное управление.
Участники высоко оценили содержание семинара, подчеркнули важность регулярного проведения подобных мероприятий, а также необходимость консультативной поддержки компаниям при внедрении Кодекса и подготовке годовых отчётов.
Кодекс корпоративного управления РА был утверждён приказом Министра экономики РА № 1955-Н от 30 июля 2024 года и вступил в силу 30 августа 2024 года.
Кодекс представляет собой правовой акт, в котором изложены принципы и рекомендации, направленные на повышение эффективности корпоративного управления, защиту прав акционеров, а также улучшение прозрачности и практики отчётности.