Ջատագովելով բարեվարքության և համապատասխանության չափանիշների ներդրումը բիզնեսում, ինչպես նաև խթանելով ՀՀ կորպորատիվ կառավարման կանոնագրքի կիրարկման գործընթացը՝ Կորպորատիվ Կառավարման Կենտրոնը հոկտեմբերի 24-ին ավարտեց «Էթիկայի և հակակոռուպցիոն համապատասխանության ծրագիր» եռօրյա դասընթացը:
Դասընթացի ընթացքում մասնակիցները ծանոթացան Էթիկայի և հակակոռուպցիոն համապատասխանության ծրագրի հիմնական բաղադրիչներին` էթիկայի և հակակոռուպցիոն հանձնառության ստանձնման կարգին, ռիսկերի գնահատմանն ու կառավարմանը, քաղաքականությունների և ընթացակարգերի մշակման, ներդրման ու կառավարման կառուցակարգերին, համապատասխանության գործառույթի ներդրման առանձնահատկություններին, աշխատակիցներին ու գործընկերներին կրթելու, ուսուցանելու և նրանց հետ հաղորդակցվելու ու մոտիվացնելու կարգին, ազդարարման կառուցակարգերի ներդրման ու ծրագրի կանոնավոր բարելավման մոտեցումներին:
Դասընթացը եզրափակվեց գործարար խաղով՝ հիմնված մտածողության 6 գլխարկների մեթոդի վրա։ Գործարար խաղի շրջանակներում մասնակիցները ներգրավվեցին էթիկական և կոռուպցիոն ռիսկեր բովանդակող իրավիճակային օրինակների քննարկմանը և իրենց դերի շրջանակներում փորձեցին գտնել ռիսկերի նվազեցման տարբերակներ:
Դասընթացի թեմայի ընտրությունը, դրա բովանդակությունը և ներկայացումը արժանացել են մասնակիցների բարձր գնահատականին:
Կորպորատիվ Կառավարման Կենտրոնը նախատեսում է կրկին անցկացնել «Էթիկայի և հակակոռուպցիոն համապատասխանության ծրագիր» եռօրյա դասընթացը և խորհուրդ է տալիս իր շահակիցներին հակակոռուպցիոն համապատասխանության վերաբերյալ սեփական գիտելիքները ստուգել` Կորպորատիվ Կառավարման Կենտրոնի կողմից մշակված էլեկտրոնային դասընթացի միջոցով:
«Էթիկայի և հակակոռուպցիոն համապատասխանության ծրագիր» դասընթացը կազմակերպվել է «Արձագանքելով Հայաստանում քայքայիչ կապիտալի սպառնալիքներին․ Փուլ III» ծրագրով Միացյալ Թագավորության (ՄԹ) կառավարության ֆինանսավորմամբ՝ ՄԹ միջազգային զարգացման շրջանակում Կորպորատիվ Կառավարման Կենտրոնի կողմից և Միջազգային մասնավոր ձեռնարկատիրության կենտրոնի աջակցությամբ:

Продвигая внедрение стандартов добросовестности и комплаенса в бизнесе, а также содействуя применению Кодекса корпоративного управления РА, Центр Корпоративного Управления 24 октября завершил трёхдневный тренинг на тему «Программа этики и антикоррупционного комплаенса».
В ходе тренинга участники ознакомились с основными компонентами программы этики и антикоррупционного комплаенса: порядком принятия обязательств в сфере этики и антикоррупционной деятельности, оценкой и управлением рисками, разработкой, внедрением и администрированием соответствующих политик и процедур, особенностями внедрения функции комплаенса, механизмами обучения, информирования и мотивации сотрудников и партнёров, а также методами внедрения процедур по защите информаторов и постоянному совершенствованию программы.
Тренинг завершился деловой игрой, основанной на методике «Шесть шляп мышления». В рамках игры участники анализировали ситуационные примеры, содержащие этические и коррупционные риски, и в пределах своих ролей искали варианты их минимизации.
Тематика тренинга, его содержание и формат проведения получили высокую оценку участников.
Центр Корпоративного Управления планирует вновь провести трёхдневный тренинг на тему «Программа этики и антикоррупционного комплаенса» и рекомендует своим партнёрам проверить собственные знания в области антикоррупционного комплаенса с помощью разработанного Центром онлайн-тренинга.
Тренинг на тему «Программа этики и антикоррупционного комплаенса» организован в рамках проекта «Реагируя на угрозы разрушительного капитала в Армении. Этап III», финансируемого Правительством Соединённого Королевства в рамках международной программы развития Великобритании, Центром Корпоративного Управления при поддержке Центра международного частного предпринимательства.