Փետրվարի 26-ին Կորպորատիվ Կառավարման Կենտրոնը եզրափակեց «Կանայք տնօրենների խորհրդում» վերապատրաստում – 2025-2026-ը:
Վերապատրաստումը մեկնարկել էր անցած տարվա նոյեմբերի 21-ին «Արձագանքելով Հայաստանում քայքայիչ կապիտալի սպառնալիքներին․ Փուլ III» ծրագրի շրջանակներում: Ծրագիրը ֆինանսավորվում է Միացյալ Թագավորության (ՄԹ) միջազգային զարգացման շրջանակում՝ ՄԹ կառավարության կողմից, և իրականացվում Միջազգային մասնավոր ձեռնարկատիրության կենտրոնի աջակցությամբ:
Վերապատրաստման եզրափակիչ միջոցառումը հրավիրվել էր կազմակերպիչների և մասնակիցների համատեղ ուժերով՝ անցած ուղին ամփոփելու և դրանից դասեր քաղելու նպատակով:
Վերապատրաստման մասնակիցներին ողջույնի և ուղերձի խոսք հղեցին ՀՀ-ում Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ալեքսանդրա Պամելա Քոուլը, Միջազգային մասնավոր ձեռնարկատիրության կենտրոնի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Լուիզա Այվազյանը և Կորպորատիվ Կառավարման Կենտրոնի տնօրեն Նարինե Մելիքյանը:
Միջոցառման ընթացքում մասնակիցները հնարավորություն ունեցան արտահայտելու իրենց կարծիքը, մոտեցումներն ու առաջարկությունները Վերապատրաստման վերաբերյալ:
Միասնական եզրահանգումն է` Վերապատրաստումը հաջողել է, ինչի մասին են վկայում և՛ քանակական, և՛ որակական ցուցանիշները:
«Կանայք տնօրենների խորհրդում» վերապատրաստում – 2025-2026-ը տվել է 48 շրջանավարտ, որոնք ոչ միայն մասնավոր, այլև հանրային, ոչ առևտրային հատվածի բարձր պրոֆեսիոնալներ են: Նշանակալի ձեռքբերումներից է տղամարդկանց մասնակցությունը, քանի որ Վերապատրաստման արդյունքում փոխանցվող գիտելիքը չի ճանաչում սեռային պատկանելիություն, և այն նույնքան օգտակար է ինչպես խորհրդի կին, այնպես էլ տղամարդ անդամի կամ դրա թեկնածուի համար:
Ոգևորիչ է այն փաստը, որ Վերապատրաստման բոլոր բաղադրիչներն արժանացել են մասնակիցների բարձր գնահատականին: Առանձնահատուկ նշանակություն ունի մասնակիցների գիտելիքների աճը, որը կազմել է 78%: Բացի այդ, Վերապատրաստման մասնակիցների 98%-ն արտահայտել է պատրաստակամություն ջատագովելու ՀՀ կորպորատիվ կառավարման կանոնագրքի ներդրումը սեփական կազմակերպություններում:
Իր ելույթում Կորպորատիվ Կառավարման Կենտրոնի տնօրեն Նարինե Մելիքյանն իր խորին երախտագիտությունը հայտնեց ՄԹ կառավարությանը, Միջազգային մասնավոր ձեռնարկատիրության կենտրոնին, Վերապատրաստման անփոխարինելի դասընթացավարներ Ելենա Խաչվանքյանին, Հասմիկ Խաչատրյանին, «Հատուկ հյուր» ձևաչափով հանդես եկած բանախոսներ Կլարա Գրուիտրոյին, Վերոնիկա Ազատյանին, Լիլիթ Գևորգյանին, վարպետաց դասեր վարած բանախոսներ Մայքլ Շվայգերին, Սաբին Էվրատին, Դեյվիդ Ռիսերին, Տիգրան Դավթյանին, Գոհար Սիսակյանին և Հագեն Շվայնիցին:
Նա հատուկ շնորհակալություն հայտնեց նաև Վերապատրաստման բոլոր մասնակիցներին` հետաքրքրված ու նպատակասլաց մասնակցության համար:

26 февраля Центр Корпоративного Управления подвёл итоги тренинга «Женщины в советах директоров» – 2025-2026.
Тренинг стартовал 21 ноября прошлого года в в рамках проекта «Реагируя на угрозы разрушительного капитала в Армении. Этап III». Проект финансируется Правительством Соединённого Королевства в рамках международной программы развития Великобритании и реализуется при поддержке Центра международного частного предпринимательства.
Заключительное мероприятие тренинга было организовано совместными усилиями организаторов и участников с целью подведения итогов пройденного пути и извлечения уроков.
С приветственными и программными выступлениями к участникам тренинга обратились Чрезвычайный и Полномочный Посол Соединённого Королевства Великобритании и Северной Ирландии в Республике Армения Александра Памела Коул, руководитель офиса Центра международного частного предпринимательства в Армениии Луиза Айвазян и директор Центра Корпоративного Управления Нарине Меликян.
В ходе мероприятия участники получили возможность представить свои мнения, подходы и предложения по тренингу.
Общий вывод заключается в том, что тренинг прошёл успешно, о чём свидетельствуют как количественные, так и качественные показатели.
Тренинг «Женщины в советах директоров» – 2025-2026 подготовил 48 выпускников — высококвалифицированных профессионалов не только из частного, но также государственного и некоммерческого секторов. Важным достижением стало участие мужчин, поскольку знания, передаваемые в рамках тренинга, не имеют половых границ и одинаково полезны как для женщин, так и для мужчин — членов советов или их кандидатов.
Воодушевляет тот факт, что все компоненты тренинга получили высокую оценку участников. Особое значение имеет рост знаний участников, который составил 78%. Кроме того, 98% участников тренинга выразили готовность продвигать внедрение Кодекса корпоративного управления РА в своих организациях.
В своём выступлении директор Центра Корпоративного Управления Нарине Меликян выразила глубокую признательность Правительству Великобритании, Центру международного частного предпринимательства, незаменимым тренерам Елене Хачванкян, Асмик Хачатрян, спикерам формата «Специальный гость» Кларе Груитрой, Веронике Азатян, Лилит Геворгян, а также спикерам мастер-классов Майклу Швайгеру, Сабин Эврат, Дэвиду Риссеру, Тиграну Давтяну, Гоар Сисакян и Хагену Швайницу.
Она также выразила особую благодарность всем участникам тренинга за заинтересованное и целеустремлённое участие.