Պետական մասնակցությամբ ընկերությունների (ՊՄԸ-ներ) կողմից կորպորատիվ կառավարման բարձր չափանիշներին հետևելը նպաստում է տնտեսական անվտանգությանն ու դիմակայունությանը`
- բարձրացնելով հանրային սեփականության արժեքը,
- խթանելով տնտեսության համար ռազմավարական նշանակություն ունեցող ՊՄԸ-ների կենսունակությունը,
- նվազեցնելով կոռուպցիոն ռիսկերի ծագման հավանականությունը,
- ամրապնդելով հանրության շահերը հաշվի առնող կառավարման գործելաոճը:
Հաշվի առնելով նշվածը, ինչպես նաև այնպիսի զարգացումներ, ինչպիսիք են ՀՀ կառավարության 2025թ.-ի նոյեմբերի 14-ի թիվ 1617-Ն որոշմամբ հաստատված ՀՀ պետական մասնակցությամբ ընկերությունների և մինորիտար մասնակցությամբ ընկերությունների սեփականության քաղաքականությունը և ՀՀ կորպորատիվ կառավարման կանոնագրքի (Կանոնագիրք) հնարավոր կիրառումը ՊՄԸ-ների նկատմամբ, Կորպորատիվ Կառավարման Կենտրոնը, Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը և Պետական գույքի կառավարման կոմիտեն համատեղ կազմակերպել էին «ՀՀ կորպորատիվ կառավարման կանոնագրքի ներդրումը ՊՄԸ-ներում» վերապատրաստումը:
Վերապատրաստումը նպատակ էր հետապնդում բարձրացնել ՊՄԸ-ների իրազեկվածության մակարդակը`
- Կանոնագրքի ներդրման շարժառիթների և առավելությունների,
- Կանոնագրքի հիմքում ընկած մոտեցումների,
- Կանոնագրքի հիմնարար սկզբունքների,
- Կանոնագրքով նախատեսվող բացահայտումների վերաբերյալ:
Վերապատրաստման հասցեատերերն էին ՊՄԸ-ների խորհրդի, գործադիր մարմնի անդամները, կորպորատիվ քարտուղարները և կորպորատիվ կառավարման այլ պատասխանատուներ:
Վերապատրաստումն իրականացվել է Միջազգային մասնավոր ձեռնարկատիրության կենտրոնի աջակցությամբ Միացյալ Թագավորության (ՄԹ) միջազգային զարգացման շրջանակում՝ ՄԹ կառավարության կողմից ֆինանսավորվող «Արձագանքելով Հայաստանում քայքայիչ կապիտալի սպառնալիքներին․ Փուլ III» ծրագրով:

Adherence by state-owned enterprises (SOEs) to high standards of corporate governance contributes to economic security and resilience by:
- increasing the value of public assets,
- promoting the viability of SOEs of strategic importance to the economy,
- reducing the likelihood of corruption risks, and
- strengthening governance practices that take into account public interests.
Taking the above into consideration, as well as developments such as the RA Ownership Policy for State-Owned Enterprises and Enterprises with Minority State Shareholding, adopted by RA Government decision No. 1617-N, dated 14 November 2025, and the possible application of the RA Corporate Governance Code (Code) to SOEs, the Corporate Governance Center, the Corruption Prevention Commission, and the State Property Management Committee jointly organised the “Implementation of the RA Corporate Governance Code in SOEs” training.
The training aimed to raise the awareness of SOEs regarding:
- the motivations and benefits of implementing the Code,
- the approaches underlying the Code,
- the fundamental principles of the Code, and
- the disclosures envisaged by the Code.
The training was addressed to the board members, executives, corporate secretaries, and other corporate governance officers of SOEs.
The training was implemented in collaboration with the Center for International Private Enterprise and as part of the ”Responding to Threats of Corrosive Capital in Armenia. Phase III” project, funded with UK International Development from the UK government.