Պետական մասնակցությամբ ընկերությունների (ՊՄԸ-ներ) կողմից կորպորատիվ կառավարման բարձր չափանիշներին հետևելը նպաստում է տնտեսական անվտանգությանն ու դիմակայունությանը`
- բարձրացնելով հանրային սեփականության արժեքը,
- խթանելով տնտեսության համար ռազմավարական նշանակություն ունեցող ՊՄԸ-ների կենսունակությունը,
- նվազեցնելով կոռուպցիոն ռիսկերի ծագման հավանականությունը,
- ամրապնդելով հանրության շահերը հաշվի առնող կառավարման գործելաոճը:
Հաշվի առնելով նշվածը, ինչպես նաև այնպիսի զարգացումներ, ինչպիսիք են ՀՀ կառավարության 2025թ.-ի նոյեմբերի 14-ի թիվ 1617-Ն որոշմամբ հաստատված ՀՀ պետական մասնակցությամբ ընկերությունների և մինորիտար մասնակցությամբ ընկերությունների սեփականության քաղաքականությունը և ՀՀ կորպորատիվ կառավարման կանոնագրքի (Կանոնագիրք) հնարավոր կիրառումը ՊՄԸ-ների նկատմամբ, Կորպորատիվ Կառավարման Կենտրոնը, Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը և Պետական գույքի կառավարման կոմիտեն համատեղ կազմակերպել էին «ՀՀ կորպորատիվ կառավարման կանոնագրքի ներդրումը ՊՄԸ-ներում» վերապատրաստումը:
Վերապատրաստումը նպատակ էր հետապնդում բարձրացնել ՊՄԸ-ների իրազեկվածության մակարդակը`
- Կանոնագրքի ներդրման շարժառիթների և առավելությունների,
- Կանոնագրքի հիմքում ընկած մոտեցումների,
- Կանոնագրքի հիմնարար սկզբունքների,
- Կանոնագրքով նախատեսվող բացահայտումների վերաբերյալ:
Վերապատրաստման հասցեատերերն էին ՊՄԸ-ների խորհրդի, գործադիր մարմնի անդամները, կորպորատիվ քարտուղարները և կորպորատիվ կառավարման այլ պատասխանատուներ:
Վերապատրաստումն իրականացվել է Միջազգային մասնավոր ձեռնարկատիրության կենտրոնի աջակցությամբ Միացյալ Թագավորության (ՄԹ) միջազգային զարգացման շրջանակում՝ ՄԹ կառավարության կողմից ֆինանսավորվող «Արձագանքելով Հայաստանում քայքայիչ կապիտալի սպառնալիքներին․ Փուլ III» ծրագրով:

Соответствие государственных предприятий высоким стандартам корпоративного управления способствует экономической безопасности и устойчивости за счёт:
- повышения стоимости публичной собственности,
- стимулирования жизнеспособности государственных предприятий, имеющих стратегическое значение для экономики,
- снижения вероятности возникновения коррупционных рисков,
- укрепления практики управления, учитывающей интересы общества.
Учитывая вышеуказанное, а также такие изменения, как Политика собственности в отношении мажоритарных и миноритарных государственных предприятий, утверждённая постановлением Правительства РА № 1617-Н от 14 ноября 2025 г., и возможное применение Кодекса корпоративного управления РА (Кодекс) к государственным предприятиям, Центр Корпоративного Управления, Комиссия по предотвращению коррупции и Комитет по управлению государственным имуществом совместно организовали тренинг «Внедрение Кодекса корпоративного управления РА в государственных предприятиях».
Целью тренинга было повышение уровня осведомлённости государственных предприятий относительно:
- мотивов и преимуществ внедрения Кодекса,
- подходов, лежащих в основе Кодекса,
- фундаментальных принципов Кодекса,
- раскрытий, предусмотренных Кодексом.
Адресатами тренинга выступили члены советов и исполнительных органов, корпоративные секретари и другие специалисты государственных предприятий, ответственные за вопросы корпоративного управления.
Тренинг был проведен в рамках проекта «Реагируя на угрозы коррозивного капитала в Армении. Этап III», финансируемого Правительством Соединённого Королевства в рамках международной программы развития Соединённого Королевства, при поддержке Центра международного частного предпринимательства.