Կորպորատիվ Կառավարման Կենտրոնը և Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը, շարունակելով խթանել լավ կառավարման գործելաոճը պետական մասնակցությամբ ընկերություններում (ՊՄԸ-ներ), ապրիլի 10-ին կազմակերպել էին «Կոռուպցիոն ռիսկերի գնահատումը ՊՄԸ-ներում» սեմինարը:
Սեմինարը վարեց Միջազգային մասնավոր ձեռնարկատիրության կենտրոնի (CIPE) Կառավարման և հակակոռուպցիոն համապատասխանության ծրագրերի ղեկավար Եկատերինա Լիսովան:
Սեմինարի ընթացքում բանախոսն անդրադարձավ ՊՄԸ-ներում բարեվարքության մշակույթի ձևավորման հնարավոր առավելություններին և կառուցակարգերին, առանձնացրեց հակակոռուպցիոն համապատասխանության ծրագրի (Ծրագիր) մշակման հիմնական քայլերը` շեշտադրելով կոռուպցիոն ռիսկերի գնահատումը` որպես արդյունավետ Ծրագրի հենասյուն:
Բանախոսին հաջողվեց ակտիվ քննարկումներ ծավալել սեմինարի մասնակիցների հետ: Վերջիններիս գնահատմամբ սեմինարը հնարավորություն տվեց խորությամբ ըմբռնել ներկայացված հիմնախնդիրները:
Սեմինարն իրականացվել է Միջազգային մասնավոր ձեռնարկատիրության կենտրոնի աջակցությամբ Միացյալ Թագավորության (ՄԹ) միջազգային զարգացման շրջանակում՝ ՄԹ կառավարության կողմից ֆինանսավորվող «Արձագանքելով Հայաստանում քայքայիչ կապիտալի սպառնալիքներին․ Փուլ III» ծրագրով:

Семинар «Оценка коррупционных рисков в государственных предприятиях»
Центр Корпоративного Управления и Комиссия по предотвращению коррупции, продолжая продвигать практики надлежащего управления в государственных предприятиях, 10 апреля организовали семинар «Оценка коррупционных рисков в государственных предприятиях».
Семинар провела Екатерина Лисова, руководитель программ по управлению и антикоррупционному комплаенсу Центра международного частного предпринимательства (CIPE).
В ходе семинара спикер обратилась к возможным преимуществам и механизмам формирования культуры добросовестности в государственных предприятиях, выделила основные этапы разработки программы антикоррупционного комплаенса (Программа), подчеркнув оценку коррупционных рисков как основу эффективной Программы.
Спикеру удалось развернуть активные обсуждения с участниками семинара. По их оценке, семинар предоставил возможность глубже понять представленные вопросы.
Семинар был проведен в рамках проекта «Реагируя на угрозы коррозивного капитала в Армении. Этап III», финансируемого Правительством Соединённого Королевства в рамках международной программы развития Соединённого Королевства, при поддержке Центра международного частного предпринимательства.