ՀՀ կորպորատիվ կառավարման կանոնագրքի կիրառման առաջընթացի գնահատումն անհնար է առանց կազմակերպությունների կորպորատիվ կառավարման համակարգերի համակարգված և չափելի գնահատման։
Այս համատեքստում` «Բաց դռների օր» միջոցառման շրջանակում, Կորպորատիվ Կառավարման Կենտրոնը ներկայացրեց իր կողմից մշակված նոր գործիքը՝ Կորպորատիվ կառավարման գնահատման թերթիկը (Corporate Governance Scorecard, «Սքորքարդ»), որի հենանիշը ՀՀ կորպորատիվ կառավարման կանոնագիրքն է:
Սքորքարդը քանակական գնահատման գործիք է, որը հնարավորություն է տալիս գնահատել կազմակերպությունների կորպորատիվ կառավարման որակը՝ հիմնվելով չափելի ցուցանիշների վրա։ Կենտրոնի տնօրեն Նարինե Մելիքյանը, ներկայացնելով գործիքը, ընդգծեց դրա բազմաֆունկցիոնալությունը՝ նշելով, որ այն կարող է կիրառվել ինչպես պետական կարգավորման և վերահսկողության, այնպես էլ հանրային վերահսկողության և ինքնակարգավորման նպատակներով։
Միջոցառման ընթացքում մասնակիցները հնարավորություն ունեցան ծանոթանալ Սքորքարդի գործնական կիրառությանը, ինչպես նաև քննարկել դրա կիրառման հնարավորություններն ու մարտահրավերները Հայաստանում։
Միջոցառումն ավարտվեց Կանոնագրքի կիրառման վերաբերյալ մասնակիցների կողմից բարձրացված հարցերի քննարկումով։
«Բաց դռների օր»-ը կազմակերպվել էր Միջազգային մասնավոր ձեռնարկատիրության կենտրոնի աջակցությամբ Միացյալ Թագավորության (ՄԹ) միջազգային զարգացման շրջանակում՝ ՄԹ կառավարության կողմից ֆինանսավորվող «Արձագանքելով Հայաստանում քայքայիչ կապիտալի սպառնալիքներին․ Փուլ III» ծրագրով:

Оценить прогресс во внедрении Кодекса корпоративного управления РА сложно без системного и измеримого анализа практик корпоративного управления в организациях.
Именно поэтому в рамках Дня открытых дверей Центр Корпоративного Управления представил разработанный им Оценочный лист корпоративного управления (Corporate Governance Scorecard) — инструмент, основанный на положениях Кодекса корпоративного управления РА.
Оценочный лист представляет собой инструмент количественной оценки, позволяющий анализировать качество корпоративного управления в организациях на основе измеримых показателей. Представляя инструмент, директор Центра Корпоративного Управления Нарине Меликян отметила его универсальность и подчеркнула, что он может использоваться как в целях регулирования и надзора, так и для общественного контроля и саморегулирования.
В ходе мероприятия участники ознакомились с практическим применением Оценочного листа, а также обсудили возможности и вызовы, связанные с его использованием в Армении.
Мероприятие завершилось обсуждением вопросов, поднятых участниками в связи с внедрением Кодекса корпоративного управления.
День открытых дверей был организован Центром Корпоративного Управления в рамках проекта «Реагируя на угрозы коррозивного капитала в Армении. Этап III», финансируемого Правительством Соединённого Королевства в рамках международной программы развития Соединённого Королевства, при поддержке Центра международного частного предпринимательства.