ՀՀ կորպորատիվ կառավարման կանոնագրքի կիրառման առաջընթացի գնահատումն անհնար է առանց կազմակերպությունների կորպորատիվ կառավարման համակարգերի համակարգված և չափելի գնահատման։
Այս համատեքստում` «Բաց դռների օր» միջոցառման շրջանակում, Կորպորատիվ Կառավարման Կենտրոնը ներկայացրեց իր կողմից մշակված նոր գործիքը՝ Կորպորատիվ կառավարման գնահատման թերթիկը (Corporate Governance Scorecard, «Սքորքարդ»), որի հենանիշը ՀՀ կորպորատիվ կառավարման կանոնագիրքն է:
Սքորքարդը քանակական գնահատման գործիք է, որը հնարավորություն է տալիս գնահատել կազմակերպությունների կորպորատիվ կառավարման որակը՝ հիմնվելով չափելի ցուցանիշների վրա։ Կենտրոնի տնօրեն Նարինե Մելիքյանը, ներկայացնելով գործիքը, ընդգծեց դրա բազմաֆունկցիոնալությունը՝ նշելով, որ այն կարող է կիրառվել ինչպես պետական կարգավորման և վերահսկողության, այնպես էլ հանրային վերահսկողության և ինքնակարգավորման նպատակներով։
Միջոցառման ընթացքում մասնակիցները հնարավորություն ունեցան ծանոթանալ Սքորքարդի գործնական կիրառությանը, ինչպես նաև քննարկել դրա կիրառման հնարավորություններն ու մարտահրավերները Հայաստանում։
Միջոցառումն ավարտվեց Կանոնագրքի կիրառման վերաբերյալ մասնակիցների կողմից բարձրացված հարցերի քննարկումով։
«Բաց դռների օր»-ը կազմակերպվել էր Միջազգային մասնավոր ձեռնարկատիրության կենտրոնի աջակցությամբ Միացյալ Թագավորության (ՄԹ) միջազգային զարգացման շրջանակում՝ ՄԹ կառավարության կողմից ֆինանսավորվող «Արձագանքելով Հայաստանում քայքայիչ կապիտալի սպառնալիքներին․ Փուլ III» ծրագրով:

Assessing progress in the implementation of the RA Corporate Governance Code is difficult without a systematic and measurable evaluation of corporate governance practices within organisations.
Against this backdrop, during the Open Doors Day event, the Corporate Governance Center presented its newly developed Corporate Governance Scorecard, a tool developed on the basis of the RA Corporate Governance Code.
The Scorecard is a quantitative assessment tool designed to evaluate the quality of corporate governance practices within organisations using measurable indicators. Presenting the tool, CGC Director Narine Melikyan highlighted its versatility, noting that it can be used for regulatory and supervisory purposes, as well as for public oversight and self-regulation.
During the event, participants had the opportunity to explore the practical application of the Scorecard and discuss the opportunities and challenges related to its use in Armenia.
The event concluded with a discussion of the questions raised by participants regarding the implementation of the Code.
The Open Doors Day was organised by the Corporate Governance Center, in collaboration with the Center for International Private Enterprise and as part of the ”Responding to Threats of Corrosive Capital in Armenia. Phase III” project, funded by the UK International Development from the UK government.