Կորպորատիվ Կառավարման Կենտրոնը ԱՄՆ Առևտրի դեպարտամենտի Կոմերցիոն իրավունքի զարգացման ծրագրի (CLDP) և Միջազգային մասնավոր ձեռնարկատիրության կենտրոնի (CIPE) հետ համատեղ Հայաստանում մայիսի 17-ին հրավիրեց կորպորատիվ կառավարման հիմնախնդիրներին նվիրված իր տարեկան համաժողովը:
Համաժողովի առանցքային թեմաներն էին գործարար բարեվարքությունը, կորպորատիվ հարաբերություններում բազմազանության ու ներառականության սկզբունքների խթանումը և դրանց առավելությունները, մշակութային փոփոխություններն առաջնորդելու տնօրենների խորհրդի դերը: Հիմնահարցերը ներկայացվեցին երկու տեսանկյունից` միջազգային զարգացումների և հայաստանյան իրողությունների: Համաժողովում առանձին անդրադարձ կատարվեց ՀՀ հակակոռուպցիոն նոր ռազմավարությամբ և դրանից բխող գործողությունների ծրագրով կորպորատիվ կառավարման մշակույթը և գործարար հատվածի բարեվարքությունը խթանելու նպատակ ունեցող միջոցառումներին: Համաժողովում ներկայացվեց նաև կորպորատիվ կառավարման տեղական և զարգացման համադրելի փուլում գտնվող երկրների փորձը և զարգացման հիմնական միտումները:
Համաժողովն իրավամբ միջազգային էր: Համաժողովում իրենց զգալի ներդրումն ունեցան CLDP-ից, IFC-ից, CIPE-ից, ecoDa-ից, INSEAD-ից հրավիրված միջազգային փորձագետները, տեղական և արտասահմանյան ընկերությունների խորհրդի անդամները: Համաժողովը հյուրընկակել էր կորպորատիվ կառավարման հիմնախնդիրներով հետաքրքրված ոչ միայն տեղական, այլև շահակիցներ Արևելյան Եվրոպայից և Կենտրոնական Ասիայից:

The Corporate Governance Center, in collaboration with the US Department of Commerce’s Commercial Law Development Program (CLDP) and the Center for International Private Enterprise (CIPE), held its annual conference on corporate governance matters in Armenia on May 17th.
The key topics of the Conference were business integrity, promoting the principles of diversity and inclusion in corporate relations and their benefits, and the role of the board of directors in driving cultural changes. The main matters were presented from two perspectives: international developments and Armenian realities. The Conference also highlighted measures aimed at promoting a culture of corporate governance and business integrity as outlined in the new RA Anti-Corruption Strategy and its Resulting Action Plan. During the Conference, the experience of local corporate governance and those of countries at a comparable stage of development were presented, along with the main development trends.
The Conference was rightly international. International experts invited from CLDP, IFC, CIPE, ecoDa, INSEAD, board members of local and foreign companies made their significant contribution to the Conference. The Conference was attended by not only local but also stakeholders from Eastern Europe and Central Asia interested in corporate governance matters.