Կորպորատիվ Կառավարման Կենտրոնի տնօրեն Նարինե Մելիքյանը մասնակցել է դեկտեմբերի 5-ին կայացած «Մասնավոր և քաղաքացիական հատվածների դերը կոռուպցիայի կանխարգելման գործում» պանելային քննարկմանը։
Իր խոսքում նա անդրադարձել է ՏՀԶԿ-ի Բիզնեսի բարեվարքության տարածաշրջանային ուսումնասիրության արդյունքներին և դրանցում Հայաստանի դիրքերին, որոնք էապես զիջում են ուսումնասիրված այլ երկրներին (Վրաստան, Ուկրաինա, Մոլդովա և Ադրբեջան), հատկապես` գործարար հատվածի կողմից հակակոռուպցիոն քաղաքականության որդեգրման, կոռուպցիոն ռիսկերի գնահատման, կորպորատիվ վարքականոնների/էթիկայի կանոնների ընդունման և այլ ցուցանիշներով: Իրավիճակի բարելավման հարցում նա էապես կարևորել է բիզնեսի հավաքական ջանքերի, մասնավորապես՝ Բիզնեսի բարեվարքության ակումբի դերը։
Հաջորդիվ կայացած նստաշրջանի ընթացքում Նարինե Մելիքյանը մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչների համար անցկացրել է «Էթիկայի և հակակոռուպցիոն համապատասխանության ծրագիրը» դասընթացը, որը հնարավորություն տվեց մասնակիցներին ընկալել ծրագրի կարևորությունը կոռուպցիոն ռիսկերի գնահատման և կանխարգելման հարցերում և ծանոթանալ ծրագրի առանցքային հենասյուներին:
Միջոցառումը կազմակերպվել է ՀՀ արդարադատության նախարարության «Համախմբենք ուժերը՝ կանխենք կոռուպցիան» արշավի շրջանակներում Միջազգային մասնավոր ձեռնարկատիրության կենտրոնի կողմից:

5 декабря директор Центра корпоративного управления Нарине Меликян приняла участие в панельной дискуссии на тему «Роль частного и гражданского секторов в предотвращении коррупции».
В своем выступлении она обсудила результаты Регионального исследования ОЭСР по добросовестности бизнеса и позицию Армении в этом исследовании. Армения заняла значительно более низкое место по сравнению с другими странами, участвовавшими в исследовании (Грузия, Украина, Молдова и Азербайджан), особенно в таких областях, как принятие антикоррупционной политики бизнес-сектором, оценка коррупционных рисков и внедрение корпоративных кодексов поведения и этики. Она подчеркнула ключевую важность коллективных усилий бизнеса, особо отметив роль Клуба добросовестности бизнеса в улучшении ситуации.
Во время следующей сессии Нарине Меликян провела тренинг «Программа этики и антикоррупционного комплаенса» для представителей частного сектора. Тренинг был направлен на то, чтобы помочь участникам понять важность таких программ в оценке и предотвращении коррупционных рисков, а также познакомить их с основными компонентами этих программ.
Мероприятие было организовано Центром международного частного предпринимательства в рамках кампании Министерства юстиции РА «Объединим усилия — предотвратим коррупцию».