Հունիսի 29-ին Կորպորատիվ Կառավարման Կենտրոնը կազմակերպեց «Կորպորատիվ կառավարման ժամանակակից միտումները և դրանց արձագանքը Հայաստանում» խորագրով տարեկան համաժողովը։
Միջոցառումն անցկացվեց Միացյալ Թագավորության կառավարության կողմից ֆինանսավորվող և Միջազգային մասնավոր ձեռնարկատիրության կենտրոնի աջակցությամբ իրականացվող «Արձագանքելով Հայաստանում քայքայիչ կապիտալի սպառնալիքներին․ Փուլ III» ծրագրի շրջանակում։
Համաժողովը բացել է Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ալեքսանդրա Քոուլը՝ ընդգծելով կորպորատիվ կառավարման առանցքային դերը գործարար միջավայրի դիմակայունության և մրցունակության ապահովման գործում։
Համաժողովի ընթացքում քննարկվել են կորպորատիվ կառավարման արդիական մի շարք թեմաներ, այդ թվում՝ ներդրումների զննման (screening) համակարգերի ներդրման հնարավորությունները Հայաստանում, G20/ՏՀԶԿ կորպորատիվ կառավարման սկզբունքների կիրառման առաջընթացը, գործարար բարեվարքության և համապատասխանության մշակույթի զարգացումը, ինչպես նաև նոր տեխնոլոգիաների պայմաններում ընկերությունների խորհուրդների դերի վերաիմաստավորումը։ Առանձին անդրադարձ է կատարվել նաև պետական մասնակցությամբ ընկերություններում կորպորատիվ կառավարման առանձնահատկություններին և գործարար ասոցիացիաների դերակատարությանը։
Համաժողովի կարևոր իրադարձություններից է ՀՀ ֆինանսների նախարարության, Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի, ՀՀ պետական գույքի կառավարման կոմիտեի և Կորպորատիվ Կառավարման Կենտրոնի միջև Մտադրությունների հուշագրի ստորագրումը։ Հուշագիրը հիմք է դնում կողմերի համագործակցությանը՝ պետական մասնակցությամբ ընկերություններում կորպորատիվ կառավարման գործելակերպի շարունակական բարելավման նպատակով։
Համաժողովը համախմբել էր պետական և մասնավոր հատվածների, քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների, ինչպես նաև միջազգային գործընկերների (CIPE, ՏՀԶԿ) և տեղական փորձագետների՝ համաշխարհային միտումները քննարկելու, փորձով փոխանակվելու և Հայաստանում կորպորատիվ կառավարման բարելավման ուղղությամբ նոր մոտեցումներ ձևավորելու նպատակով։
Քննարկումներն ընդգծեցին, որ ուժեղ կորպորատիվ կառավարումն առանցքային դեր ունի վստահելի և մրցունակ ներդրումային միջավայրի ձևավորման ու տնտեսական զարգացման գործում։ Քննարկումների արդյունքները հիմքեր են նախապատրաստում Հայաստանում ոլորտի հետևողական բարեփոխումների համար։
Կորպորատիվ Կառավարման Կենտրոնն իր խորին երախտագիտությունն է հայտնում ՄԹ կառավարությանը, Միջազգային մասնավոր ձեռնարկատիրության կենտրոնին, ինչպես նաև արժեքավոր մասնագիտական ներդրման համար՝ Աշոտ Ուլիխանյանին, Արամայիս Փաշինյանին, Արդիտա Սեկնաջին, Արտակ Մանուկյանին, Գոռ Խաչատրյանին, Դավիթ Մկրտումյանին, Դիմիտրի Չիչլոյին, Եղիշե Կիրակոսյանին, Էդգար Մկրտչյանին, Լիա Հայրապետյանին, Լուիզա Այվազյանին, Հայկուհի Հարությունյանին, Նարինե Մելիքյանին, Սթիվեն Ռոզենլունդին, Տիգրան Ջրբաշյանին, Օլեգ Լագոդիենկոյին, Oլեքսանդրա Օնիսկոյին, Ֆիաննա Յուրդանտին։

29 июня Центр Корпоративного Управления организовал свою ежегодную конференцию на тему «Современные тенденции корпоративного управления и их влияние на Армению».
Мероприятие было проведено в рамках проекта «Реагируя на угрозы коррозивного капитала в Армении. Этап III», финансируемого Правительством Соединённого Королевства в рамках международной программы развития Соединённого Королевства и реализуемого при поддержке Центра международного частного предпринимательства (CIPE).
Конференцию открыла Её Превосходительство г-жа Александра Коул, Чрезвычайный и Полномочный Посол Соединённого Королевства Великобритании и Северной Ирландии в Республике Армения, которая подчеркнула ключевую роль корпоративного управления в обеспечении устойчивости и конкурентоспособности деловой среды.
В рамках конференции были обсуждены актуальные вопросы корпоративного управления, включая перспективы внедрения механизмов проверки инвестиций в Армении, прогресс в реализации принципов корпоративного управления G20/ОЭСР, развитие культуры деловой добросовестности и комплаенса, а также меняющаяся роль советов директоров в условиях развития новых технологий. Особое внимание было уделено специфике корпоративного управления в государственных предприятиях и роли бизнес-ассоциаций.
Одним из ключевых событий конференции стало подписание Меморандума о взаимопонимании между Министерством финансов РА, Комиссией по предотвращению коррупции РА, Комитетом по управлению государственным имуществом РА и Центром Корпоративного Управления. Меморандум устанавливает рамки сотрудничества сторон, направленного на постоянное совершенствование практик корпоративного управления в государственных предприятиях.
Конференция собрала представителей государственного и частного секторов, организаций гражданского общества, международных партнеров (включая CIPE и ОЭСР), а также местных экспертов для обсуждения глобальных тенденций, обмена опытом и поиска новых подходов к совершенствованию корпоративного управления в Армении.
Проведенные обсуждения подчеркнули, что эффективное корпоративное управление играет важную роль в формировании надежной и конкурентоспособной инвестиционной среды и содействует экономическому развитию. Итоги конференции создают основу для дальнейшего продвижения последовательных реформ в данной сфере.
Центр Корпоративного Управления выражает искреннюю благодарность Правительству Великобритании, CIPE, а также следующим экспертам за их ценный профессиональный вклад: Айкуи Арутюнян, Арамаис Пашинян, Ардита Секнадж, Артак Манукян, Ашот Улиханян, Гор Хачатрян, Давид Мкртумян, Димитри Чичло, Егише Киракосян, Лия Айрапетян, Луиза Айвазян, Нарине Меликян, Олег Лагодиенко, Олександра Ониско, Стивен Розенлунд, Тигран Джрбашян, Фианна Юрдант, Эдгар Мкртчян.