Կորպորատիվ Կառավարման Կենտրոնն օգոստոսի 13-ին կազմակերպել էր Բիզնեսի բարեվարքության ակումբի բաց հանդիպում: Հանդիպումը նվիրված էր Կենտրոնի կողմից իրականացված «Հնարավո՞ր է արդյոք «շահակիցների կապիտալիզմին» անցումը Հայաստանի գործարար միջավայրում» փորձագիտական հարցման արդյունքների քննարկմանը:
Հարցումն անցկացվել է 2021թ. փետրվար-մարտ ամիսներին` 50 փորձագետի ներգրավվածությամբ: Այն նպատակ է հետապնդել`
- բացահայտել Հայաստանում «շահակիցների կապիտալիզմի» էության ընկալումը,
- դիտարկել հայաստանյան գործարար միջավայրում «շահակիցների կապիտալիզմին» անցման հնարավորությունները և դրա վրա ազդող գործոնները,
- պարզել հայաստանյան գործարար միջավայրում «շահակիցների կապիտալիզմին» անցման հիմնական եղանակները:
Հարցման արդյունքներով կարելի է եզրահանգել, որ վերնագրում բարձրացված հարցի պատասխանը դրական է, քանի որ փորձագետների 88 %-ը կարևորել է այդ անցման անհրաժեշտությունը, իսկ 38 %-ն` առաջիկա երեք տարիների կտրվածքով այն համարել իրատեսական: Սակայն գործնական շոշափելի և տեսանելի արդյունքների հասնելու համար այդ անցումը ընկերություններից պահանջելու է ոչ միայն սեփական կորպորատիվ կառավարման համակարգի վերաիմաստավորում, այլև փոփոխություններ ընկերությունների բարձրագույն ղեկավարության աշխարհընկալման մեջ:
Հարցման արդյունքներին ավելի մանրամասն կարելի է ծանոթանալ այստեղ:
Հարցումն ու դրա արդյունքների ներկայացումը կազմակերպվել է Կորպորատիվ Կառավարման Կենտրոնի կողմից` Միջազգային մասնավոր ձեռնարկատիրության կենտրոնի (CIPE, www.cipe.org) աջակցությամբ իրականացվող «Հայաստան. հզորացնել մասնավոր հատվածին ժողովրդավարական անցմանն աջակցելու համար» ծրագրի շրջանակներում:

Возможен ли переход к «капитализму стейкхолдеров» в деловой среде Армении?
13 августа в Центре Корпоративного Управления состоялось открытое заседание Клуба бизнес этики. Встреча была посвящена обсуждению результатов исследования «Возможен ли переход к «капитализму стейкхолдеров» в бизнес-среде Армении?», проведенного Центром.
Опрос проводился в феврале-марте 2021 года с привлечением 50 экспертов. Целью исследования являлось:
• раскрыть восприятие сути «капитализма стейкхолдеров» в Армении,
• рассмотреть возможности перехода к «капитализму стейкхолдеров» в деловой среде Армении и факторы, влияющие на него,
• выяснить основные пути перехода к «капитализму стейкхолдеров» в деловой среде Армении.
Согласно результатам опроса, на поставленный в заголовке вопрос ответ положительный, так как 88% экспертов подчеркнули необходимость такого перехода, а 38% сочли его реалистичным на ближайшие три года. Однако для достижения ощутимых и видимых результатов этот переход потребует от компаний не только переосмысления собственной системы корпоративного управления, но и изменения мировоззрения высшего руководства компаний.
С подробностями результатов опроса можно ознакомиться здесь.
Опрос и презентация результатов были организованы Центром Корпоративного Управления в рамках проекта «Армения: Расширение возможностей частного сектора для поддержки перехода к демократии», реализованном при поддержке Центра международного частного предпринимательства (CIPE, www.cipe.org).