«Կորպորատիվ կառավարումը ՊՄԸ-ներում» աշխատաժողով
Կորպորատիվ Կառավարման ԿենտրոնըՄիջազգային մասնավոր ձեռնարկատիրության կենտրոնիԱՄՆ Առևտրի դեպարտամենտի Կոմերցիոն իրավունքի զարգացման ծրագրիԱսիական զարգացման բանկի և Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի հետ համագործակցությամբ դեկտեմբերի 19-20-ը հրավիրել էր «Կորպորատիվ կառավարումը պետական մասնակցությամբ ընկերություններում» աշխատաժողովը:
Աշխատաժողովի հրավիրման հիմնական շարժառիթներն են երկրի տնտեսական համակարգում պետական ​ մասնակցությամբ ընկերությունների (ՊՄԸ-ներ) էական դերակատարումը և դրանով պայմանավորված ՊՄԸ-ներում կորպորատիվ կառավարման պատշաճ համակարգի ձևավորման անհրաժեշտությունը:
Աշխատաժողովում անդրադարձ կատարվեց ՊՄԸ-ների լավ կառավարման հնարավոր օգուտներին, ներկայացվեցին 2024 թվականի աշնանը Տնտեսական համագործակցության և զարգացման կազմակերպության կողմից ընդունված ՊՄԸ-ների կորպորատիվ կառավարման ուղենիշները, ինչպես նաև ՊՄԸ-ներում բարեվարքության մշակույթի զարգացման և կոռուպցիոն ռիսկերի գնահատման ու կառավարման հիմնական կառուցակարգերը:
Աշխատաժողովում մեկ առանձին նստաշրջան նվիրվել էր «Կորպորատիվ կառավարումը պետական մասնակցությամբ ընկերություններում» հետազոտական զեկույցին, որն անդրադառնում է հայաստանյան ՊՄԸ-ների կորպորատիվ կառավարման կողմերին` խորհրդի դերին, ֆինանսական հաշվետվողականությանն ու թափանցիկությանը, ներքին հսկողության կառուցակարգերին և ներքին աուդիտի ընթացակարգերին, պատշաճ գործարար պրակտիկային միտված ջանքերին: Այն բովանդակում է առաջարկներ ՊՄԸ-ների կորպորատիվ կառավարման պրակտիկայի բարելավման և այդ հարցում ընկերությունների պատասխանատուների իրազեկվածությունը բարձրացնելու վերաբերյալ:
Աշխատաժողովում տեղական և արտասահմանյան ՊՄԸ-ների խորհրդի անդամները կիսվեցին խորհրդի գործունեության արդյունավետության բարձրացմանը և կորպորատիվ կառավարման համակարգի բարելավմանը միտված սեփական փորձով:
Աշխատաժողովում որպես բանախոսներ հանդես եկան Ասիական զարգացման բանկի անկախ խորհրդատու Գրեգորիո ԲելոնդըՏնտեսական համագործակցության և զարգացման կազմակերպության ֆինանսական և ձեռնարկատիրական հարցերով տնօրինության վերլուծաբան Թալիսա զը Հաուսենը, Միջազգային մասնավոր ձեռնարկատիրության կենտրոնի Հակակոռուպցիոն և կառավարման կենտրոնի ծրագրերի ղեկավար Եկատերինա ԼիսովանԿոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի մեթոդական աջակցության վարչության պետ Տաթև ԱսրյանըԿորպորատիվ Կառավարման Կենտրոնի տնօրեն Նարինե ՄելիքյանըEric Salmon & Partners խորհրդատվական ընկերության տնօրենների խորհրդի գլոբալ պրակտիկայի ղեկավար Հագեն ՇվայնիցըAndSecure ընկերության հիմնադիր և գլխավոր գործադիր տնօրեն Դիմիտրի Չիչլոն, Լիտվայի Կառավարման կոորդինացման կենտրոնի Մենեջմենթի ստորաբաժանման ղեկավար Ռոմաս Սվեդասը:

Центр Kорпоративного Управления совместно с Центром международного частного предпринимательства, Программой развития коммерческого права Министерства торговли США, Азиатским банком развития и Комиссией по предотвращению коррупции провел воркшоп «Корпоративное управление в компаниях с государственным участием» 19-20 декабря.
Основной причиной организации Воркшопа стала значимость компаний с государственным участием (КГУ) в экономической системе страны и необходимость создания надлежащих систем корпоративного управления для таких компаний.
В рамках Воркшопа обсуждались потенциальные преимущества надлежащего управления в КГУ, были представлены Руководящие принципы корпоративного управления КГУ, принятые ОЭСР осенью 2024 года, а также развитие культуры добросовестности в КГУ, ключевые механизмы оценки и управления коррупционными рисками.
Отдельная сессия Воркшопа была посвящена исследовательскому отчету «Корпоративное управление в компаниях с государственным участием», в котором рассматриваются различные аспекты корпоративного управления в подобных компаниях Армении, включая роль совета директоров, финансовую отчетность и прозрачность, механизмы внутреннего контроля и процедуры внутреннего аудита, а также меры по внедрению надлежащих бизнес-практик. В отчете также содержатся рекомендации по совершенствованию практик корпоративного управления в КГУ и повышению осведомленности сотрудников компаний в этом вопросе.
Местные и международные члены советов директоров КГУ поделились своим опытом, направленным на повышение эффективности работы советов и улучшение систем корпоративного управления.
В качестве спикеров выступили: Грегорио Белонд, Независимый консультант Азиатского банка развития; Талиса зур Хаузен, Аналитик политики в Директорате по финансовым и корпоративным делам ОЭСР; Екатерина Лисова, Директор программ Антикоррупционного и управленческого центра CIPE; Татев Асрян, Руководитель отдела методологической поддержки Комиссии по предотвращению коррупции РА; Нарине Меликян, Директор Центра Корпоративного Управления; Хаген Швайниц, Глобальный лидер практики консультирования по вопросам советов и управления компании Eric Salmon & Partners; Димитри Чичло, Генеральный директор и основатель AndSecure; Ромас Сведас, Руководитель Департамента управления в Центре координации управления в Литве.