«ՓԼ/ԱՖ դեմ պայքարի օրենսդրության թարմացումները» սեմինար
Կորպորատիվ Կառավարման Կենտրոնը, ջատագովելով գործարար բարեվարքությունը, այդ թվում` ֆինանսական բարեվարքությունը, որի առանցքային թեմաներից են փողերի լվացման, ահաբեկչության և զանգվածային ոչնչացման զենքի տարածման ֆինանսավորման դեմ պայքարը, ոչ օրինական ֆինանսական հոսքերի կանխարգելումը, մայիսի 14-ին կազմակերպել էր «ՓԼ/ԱՖ դեմ պայքարի օրենսդրության թարմացումները» թեմայով սեմինար:
Սեմինարի ընթացքում ներկայացվեցին 2025թ.-ին ՓԼ/ԱՖ դեմ պայքարի օրենսդրության մեջ կատարված փոփոխություններն ու լրացումները, որոնց հիմքում դրվել էր ՀՀ կենտրոնական բանկի Ֆինանսական դիտարկումների կենտրոնի կողմից իրականացված նախնական համապատասխանության գնահատումը՝ ըստ Ֆինանսական միջոցառումների աշխատանքային խմբի (ՖԱԹՖ) մեթոդաբանությամբ սահմանված չափորոշիչների:
Սեմինարին անդրադարձ կատարվեց նաև «Կրիպտոակտիվների մասին» ՀՀ օրենքի փոփոխություններին, որոնք կրիպտոակտիվների ոլորտը բերում են ՓԼ/ԱՖ դեմ պայքարի օրենսդրության դաշտ:
Սեմինարը վարեց Կայուն բարեփոխումների կենտրոնի տնօրեն Հասմիկ Խաչատրյանը:
Սեմինարը կազմակերպվել էր Միջազգային մասնավոր ձեռնարկատիրության կենտրոնի աջակցությամբ Միացյալ Թագավորության (ՄԹ) միջազգային զարգացման շրջանակում՝ ՄԹ կառավարության կողմից ֆինանսավորվող «Արձագանքելով Հայաստանում քայքայիչ կապիտալի սպառնալիքներին․ Փուլ III» ծրագրով:

The Corporate Governance Center, as an advocate for financial integrity, which includes key topics such as anti-money laundering, counter-terrorism financing, counter-proliferation financing, and the prevention of illicit financial flows, organised a seminar on “Updates to the AML/CFT Legislation” on May 14.
During the seminar, the amendments and additions introduced to AML/CFT legislation in 2025 were presented. These changes were based on the preliminary compliance assessment conducted by the Financial Monitoring Center of the Central Bank of Armenia in accordance with the standards established by the methodology of the Financial Action Task Force (FATF).
The seminar also addressed amendments to the RA Law “On Crypto-Assets,” which bring the crypto-assets sector under the AML/CFT legislative framework.
The seminar was led by Hasmik Khachatryan, Director of the Center for Sustainability Reforms.
The seminar was organised in collaboration with the Center for International Private Enterprise and as part of the “Responding to Threats of Corrosive Capital in Armenia. Phase III” project, funded by the UK International Development from the UK Government.