«ՓԼ/ԱՖ դեմ պայքարի օրենսդրության թարմացումները» սեմինար
Կորպորատիվ Կառավարման Կենտրոնը, ջատագովելով գործարար բարեվարքությունը, այդ թվում` ֆինանսական բարեվարքությունը, որի առանցքային թեմաներից են փողերի լվացման, ահաբեկչության և զանգվածային ոչնչացման զենքի տարածման ֆինանսավորման դեմ պայքարը, ոչ օրինական ֆինանսական հոսքերի կանխարգելումը, մայիսի 14-ին կազմակերպել էր «ՓԼ/ԱՖ դեմ պայքարի օրենսդրության թարմացումները» թեմայով սեմինար:
Սեմինարի ընթացքում ներկայացվեցին 2025թ.-ին ՓԼ/ԱՖ դեմ պայքարի օրենսդրության մեջ կատարված փոփոխություններն ու լրացումները, որոնց հիմքում դրվել էր ՀՀ կենտրոնական բանկի Ֆինանսական դիտարկումների կենտրոնի կողմից իրականացված նախնական համապատասխանության գնահատումը՝ ըստ Ֆինանսական միջոցառումների աշխատանքային խմբի (ՖԱԹՖ) մեթոդաբանությամբ սահմանված չափորոշիչների:
Սեմինարին անդրադարձ կատարվեց նաև «Կրիպտոակտիվների մասին» ՀՀ օրենքի փոփոխություններին, որոնք կրիպտոակտիվների ոլորտը բերում են ՓԼ/ԱՖ դեմ պայքարի օրենսդրության դաշտ:
Սեմինարը վարեց Կայուն բարեփոխումների կենտրոնի տնօրեն Հասմիկ Խաչատրյանը:
Սեմինարը կազմակերպվել էր Միջազգային մասնավոր ձեռնարկատիրության կենտրոնի աջակցությամբ Միացյալ Թագավորության (ՄԹ) միջազգային զարգացման շրջանակում՝ ՄԹ կառավարության կողմից ֆինանսավորվող «Արձագանքելով Հայաստանում քայքայիչ կապիտալի սպառնալիքներին․ Փուլ III» ծրագրով:

Центр Корпоративного Управления, выступающий за финансовую добросовестность, охватывающий такие ключевые направления, как противодействие отмыванию денег, финансированию терроризма, распространению оружия массового уничтожения и предотвращение незаконных финансовых потоков, организовал семинар на тему «Обновления законодательства по борьбе с отмыванием денег и финансированием терроризма» 14 мая.
В ходе семинара были представлены поправки и дополнения, внесённые в 2025 году в законодательство по борьбе с отмыванием денег и финансированием терроризма. Эти изменения основаны на предварительной оценке соответствия, проведённой Центром финансового мониторинга Центрального банка РА в соответствии со стандартами, установленными методологией Группы разработки финансовых мер борьбы с отмыванием денег (FATF).
Также были рассмотрены поправки к Закону РА «О криптоактивах», которые включают сектор криптоактивов в законодательную базу по борьбе с отмыванием денег и финансированием терроризма.
Семинар провела Асмик Хачатрян, директором Центра устойчивых реформ.
Семинар был организован в рамках проекта «Реагируя на угрозы коррозивного капитала в Армении. Этап III», финансируемого Правительством Соединённого Королевства в рамках международной программы развития Соединённого Королевства, при поддержке Центра международного частного предпринимательства.